Biurowce przebiły magazyny

opublikowano: 26-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2022 r. inwestorzy kupili mniej nieruchomości niż rok wcześniej, ale za porównywalną kwotę. Logistyka trafiła na boczny tor – królowały budynki biurowe. Diametralnie zmienili się też kupujący.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile wydały fundusze na polskie biurowce, magazyny i parki handlowe w 2022 r.
  • jak rozłożyły się inwestycje na poszczególne segmenty rynku nieruchomości komercyjnych
  • z jakich krajów kapitał płynął obficie do Polski, a gdzie fundusze przykręciły kurek

Ponad 5,8 mld EUR wydali inwestorzy na polskie nieruchomości komercyjne w 2022 r. – wynika z najnowszego raportu firmy Avison Young. To podobna kwota do wydanej rok wcześniej. O blisko jedną trzecią mniej było natomiast transakcji - 122 wobec 166.

Zdaniem Pauliny Brzeszkiewicz-Kuczyńskiej z działu badań Avisona Young porównywalna wartość świadczy o odporności i solidnych fundamentach polskiego rynku, natomiast jego płynność się pogorszyła.

Czwarty rok niepewności:
Czwarty rok niepewności:
Dwa lata pandemii, wojna w Ukrainie, historycznie wysoka inflacja i widmo recesji. Zdaniem Pauliny Brzeszkiewicz-Kuczyńskiej z firmy Avison Young, te czynniki mocno zmieniły polski rynek nieruchomości komercyjnych. Kupujący i sprzedający jednak sobie poradzili.

40 proc. ubiegłorocznego obrotu przypada na pięć historycznie dużych transakcji. Największą był zakup za The Warsaw Hub, za który Google zapłacił Ghelamco 583 mln EUR. Drugą pozycję na rynku biurowym zajęło Hansainvest Real Assets, kupując od Skanskiej Generation Park Y za 285 mln EUR. Drugą pod względem wartości transakcją na całym rynku nieruchomości było natomiast przejęcie przez CBRE IM od Hillwooda portfela magazynowego Danica za 524 mln EUR.

Ranking sektorów

Wśród sektorów nieruchomości komercyjnych w 2022 r. królował biurowy z wynikiem 2,1 mld EUR w 28 transakcjach. Prawie 90 proc. tej kwoty przypadło na nieruchomości typu core lub core+ (czyli w najlepszych lokalizacjach), które wpisują się w strategię niskiego ryzyka. Mimo to w drugiej połowie roku nastąpił gwałtowny wzrost zakupów okazyjnych, szczególnie w Warszawie.

Na magazyny fundusze wydały w sumie 2 mld EUR, a na nieruchomości handlowe - 1,5 mld EUR w 43 transakcjach. Poza podium znalazł się sektor PRS, czyli mieszkania na wynajem instytucjonalny, z siedmioma transakcjami o łącznej wartości 150 mln EUR, co i tak jest najwyższym wynikiem odnotowanym do tej pory w Polsce.

Ranking źródeł kapitału

Radykalnie zmieniły się kierunki, z których przybywały do Polski fundusze. Najwięcej, bo 1,9 mld EUR, wydały u nas w 2022 r. podmioty z USA (wzrost o 70 proc. w stosunku do 2021 r.). Inwestorzy z Europy Zachodniej odpowiadali łącznie za 1,3 mld EUR (spadek o 9 proc.), na Europę Środkowo-Wschodnią przypadło 677 mln EUR (wzrost o 20 proc.), a na Skandynawię - 266 mln EUR (wzrost aż o 151 proc). Wartość inwestycji funduszy azjatyckich spadła w stosunku do 2021 r. o 81 proc. i wyniosła 159 mln EUR, wzrosła natomiast (o 104 proc.) wartość zakupów dokonanych przez podmioty z Izraela, które wydały na polskie nieruchomości 143 mln EUR.

Według analityków firmy Avison Young w pierwszej połowie 2023 r. na rynku będzie trwać inwestycyjne spowolnienie, bo część kupujących czeka na przeceny. W drugim półroczu liczba transakcji powinna jednak wzrosnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane