Błękitny węgiel uratuje przed smogiem

MEJ
opublikowano: 13-04-2015, 08:20

Błękitny węgiel czyli zgazowany węgiel kamienny opracowany przez naukowców z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) ma tylko 5 proc. części lotnych i obniża emisję pyłów o 40 proc. Rozwiązanie to może znacznie zmniejszyć zagrożenie smogiem, występujące nawet w największych miastach jak np. Kraków.

Zobacz więcej

Błękitny węgiel pali się błękitno-żółto

TVP Katowice

Jak twierdzą specjaliści z IChPW, zagrożenie smogiem i emisją pyłów wywołanych działaniem wielu małych i starych kotłowni węglowych stopniowo w Polsce się zmniejsza. Jednak jak powiedział na lutowej konferencji dotyczącej kotłów małej mocy zasilanych paliwem stałym, w Sosnowcu,  dyrektor IChPW, dr inż. Aleksander Sobolewski, "80% kotłów w Polsce to urządzenia, w których technologia spalania opału nie zmieniła się od 200 lat, a ludzie palą w nich wszystkim czym popadnie byle było tanie." Głównym paliwem jest muł i miał węglowy. Rozwiązaniem jest nowy projekt Instytutu - błękitny węgiel.

Błękitny węgiel to paliwo niskoemisyjne, produkowane ze zwykłego węgla, który w trakcie procesu produkcyjnego ulega pełnemu zgazowaniu. W rezultacie otrzymuje się  paliwo zawierające tylko 5 proc. części lotnych.  Pali się on błękitno-żółtym płomieniem w odróżnieniu od zwykłego palącego się żółto-pomarańczowo. Badania prowadzone  w testowanej instalacji w Zabrzu wykazały iż emisja pyłów z tego węgla jest o 40 proc. mniejsza w stosunku do węgla najlepszego gatunku orzech, smoły jest o 75 proc. mniej, a benzo(alfa)pirenu aż o 90 proc. mniej.

Blue Coal, bo taką nosi handlową nazwę, został już opatentowany. Jedynym utrudnieniem jest cena tego paliwa - wynosi 1-1,3 tys. zł za tonę, czyli dwa razy drożej niż gatunku orzech. Jednak naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla twierdzą, ze masowa produkcja Blue Coal bardzo obniży jego koszty, zaś użycie - zdecydowanie zmniejszy zagrożenie smogiem oraz liczbę chorych na choroby górnych dróg oddechowych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu