Blisko 60 tys. udzielonych kredytów mieszkaniowych w III kwartale br.

  • PAP
opublikowano: 27-11-2019, 12:31

Niespełna 60 tys. kredytów udzieliły banki w III kwartale 2019 r. Po dziewięciu miesiącach tego roku, wartość wszystkich udzielonych kredytów na zakup mieszkań i domów osiągnęła 87 proc. wartości ubiegłego roku - podał w środę Związek Banków Polskich.

Z raportu przygotowanym przez Centrum AMRON we współpracy ze Związkiem Banków Polskich wynika, że banki łącznie udzieliły kredytów na kwotę 16,874 mld zł. To oznacza wzrost wobec poprzedniego kwartału o 2,62 proc., a nominalnie wartość udzielonych kredytów wzrosła o 430 mln zł.

"Mimo sygnalizowania przez banki zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów hipotecznych – m.in. poprzez stopniowy wzrost marży, poziom akcji kredytowej w III kwartale 2019 r. był najwyższy od 43 kwartałów i historii publikacji Raportów AMRON-SARFiN. Wyniki po trzech kwartałach na poziomie 87 proc. wyniku roku poprzedniego pozwolą za kilka tygodni ogłosić rekordową akcję kredytową sektora hipotecznego w 2019 r." - powiedział dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich.

Od początku lipca do końca września bieżącego roku kredytobiorcy zawarli 59 707 nowych umów kredytowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. To o 0,65 proc. (386 umów) więcej niż w II kwartale 2019 r. Jednak zarówno liczba nowych umów, jak i wartość kredytów były znacząco wyższe niż rok temu: odpowiednio o 14,7 proc. i 24,3 proc.

"Osiągniemy poziom ok. 220 tys. kredytów na niespotykaną jeszcze w historii polskiego sektora bankowego kwotę 60 mld złotych. To w głównej mierze efekt systematycznego wzrostu średniej wartości kredytu mieszkaniowego, która przekroczyła w trzecim kwartale br. wysokość 282 tys. zł i była wyższa o 8,8 proc. niż 12 miesięcy wcześniej" - stwierdził Furga.

Autorzy raportu uważają, że "przybierający na tempie wzrost akcji kredytowej, przekładający się również na coraz szybszy wzrost cen transakcyjnych budzi jednak niepokój wśród analityków i komentatorów rynku. Obserwowana od początku 2013 r. koniunktura na rynku mieszkaniowym znajduje uzasadnienie we wskaźnikach makroekonomicznych".

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

"Sięganiu po coraz wyższe kredyty sprzyja wzrost polskiej gospodarki i rosnące płace. To z kolei umożliwia akceptowanie stale rosnących cen mieszkań" - twierdzą autorzy raportu. Eksperci uważają, że ceny nieruchomości rosną nie tylko z powodu: drożejących materiałów budowlanych, rosnących cen gruntów oraz rosnących kosztów pracy w sektorze budowlanym. Dodają, że "nowym czynnikiem jest malejąca mimo wszystko realna oferta podażowa na rynku pierwotnym oraz krążąca po rynku opinia, być może świadomie kreowana przez sektor deweloperski, że oferta ta będzie jeszcze skromniejsza".

"W okresie ostatnich czterech lat ceny mieszkań wzrosły średnio, w siedmiu monitorowanych przez Centrum AMRON aglomeracjach, o 21,5 proc., a stawki czynszu o 20,5 proc.. Jednak rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym i różnice w poszczególnych aglomeracjach były rzeczywiście wysokie. W Warszawie, we Wrocławiu i w Łodzi wzrosty stawek czynszu były nawet o 10 p.p. wyższe niż wzrost ceny transakcyjnej m2 mieszkania, a w aglomeracji katowickiej, Krakowie i Poznaniu odwrotnie. Jedynie procentowe wzrosty cen transakcyjnych i stawek najmu w Gdańsku były do siebie najbardziej zbliżone i wyniosły w okresie tych 4 lat odpowiednio 38 proc. i 35 proc.. I w obu obszarach były to najwyższe wzrosty we wszystkich monitorowanych aglomeracjach"– dodał ekspert ZBP.

Twórcy raportu podają, że w trzecim kwartale 2019 r. przeciętne ceny transakcyjne lokali mieszkalnych w największych polskich miastach znacznie wzrosły o ponad 4 proc., np. w Warszawie średnia cena wyniosła 8 790 zł/m kw. i była wyższa o 342 zł, czyli 4,05 proc. niż w poprzednim kwartale. W odniesieniu do analogicznego okresu 2018 r. zanotowane wzrosty przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania wyniosły prawie 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu