Blockchainowa ewolucja polskiego rynku

opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Nadszedł czas, w którym rozproszone rejestry ze świata kontrowersyjnych kryptowalut mogą przejść w użytkowanie każdego z nas

Garść najnowszych wiadomości z rynku: przy rodzimej Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii utworzono drugi po Japonii Sąd Arbitrażowy ds. Blockchain, technologią tą zainteresowała się Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), sięgnął po nią również jeden z największych banków i za pośrednictwem „rozproszonego rejestru bloków” kontaktuje się z klientami. A rynek szuka kolejnych zastosowań dla technologii.

Na rynku kapitałowym, blockchain może stać się istotnym elementem funkcjonowania rynku obligacji i pożyczek, nowego rynku prywatnego, systemów post trade, e-votingu czy rozliczania transakcji online - zaznaczył Marek Dietl, prezes GPW.
Wyświetl galerię [1/2]

Na rynku kapitałowym, blockchain może stać się istotnym elementem funkcjonowania rynku obligacji i pożyczek, nowego rynku prywatnego, systemów post trade, e-votingu czy rozliczania transakcji online - zaznaczył Marek Dietl, prezes GPW. Fot. Marek Wiśniewski

Od teorii do praktyki

Jeszcze do niedawna blockchain utożsamiany był wyłącznie z kryptowalutami. Jednak dość szybko pokonał drogę od bitcoina do pozafinansowych sektorów gospodarki i zaczął być używany przez konsumentów, choć ci nie zawsze jeszcze sobie to uświadamiają. W Polsce do rozpowszechnienia tej technologii przyczynił się m.in. PKO Bank Polski, który jako pierwszy zdecydował się na wykorzystanie jej jako tzw. trwałego nośnika, który pozwala na elektroniczną wysyłkę dokumentacji, w tym regulaminów i powiadomień, do klientów — bez ryzyka, że zostaną przez kogokolwiek zmienione. Każda modyfikacja zostałaby wówczas zarejestrowana i utrwalona. Tak sformatowanekorespondencje trafiły już do kilku milionów odbiorców.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Coinfirmem, polsko-brytyjskim fintechem, który zakwalifikował się do akceleratora „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”. W tym przypadku dystans między kryptowalutami a standardową bankowością jest wyjątkowo krótki — spółka na rynkach międzynarodowych rozwija także system analizy, który ma zapobiec praniu pieniędzy w transakcjach dokonywanych cyfrowymi walutami.

Łańcuch nie do przerwania

Śmiałą tezę o przejrzystości technologii wygłosili autorzy niedawno opublikowanego raportu „Blockchain Compass 2018”, w którym zaznaczyli, że „gdyby blockchain istniał sto lat temu, prawdopodobnie nie byłoby bloku wschodniego za żelazną kurtyną. Nie byłoby również afery reprywatyzacyjnej, bo zapisy w księgach wieczystych byłyby niezaprzeczalne i jednoznaczne. Nie byłoby afery Art-B, bo rozliczenia międzybankowe uniemożliwiałyby double spend”.

— W świetle ostatnich wyborów samorządowych — gdyby użyto blockchaina, moglibyśmy bez problemu i bezpiecznie głosować przez internet, wygodnie i pewnie z większą frekwencją niż ta, z jaką spotykamy się obec- nie — twierdzi Kajetan Maćkowiak, jeden z założycieli giełdy kryptowalut Coindeal.

— Wykorzystanie blockchain w świecie biznesu to wielkie pole do popisu. W Nowym Jorku niektóre sklepy, restauracje czy bary już zaczęły akceptować płatności kryptowalutami. American Exspress i Santander Bank eksperymentują z kryptowalutą Ripple, który ma przyśpieszać transakcje między bankami. Jednak z blockchainu mogłaby korzystać też opieka medyczna, zmniejszając ilość papierkowej roboty — pacjent, lekarz, ubezpieczyciele otrzymaliby natychmiastowy dostęp do wszystkich danych, co pozwoliłoby zaoszczędzić czas i pieniądze — dodaje Adam Bicz, programista i współzałożyciel Coindeal.

Wolne miejsce na rynku

Rynek dopiero szuka komercyjnych rozwiązań bazujących na rozproszonych rejestrach i sposobu zarobienia na nich.

— Dziś blockchain szykuje nam przejażdżkę rollercosterem w przyszłość. Zmieni się dosłownie wszystko: od prostych operacji po globalne, zaawansowane procesy rozliczeniowe — twierdzi Marcin Chruściel z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz wiceprezes ds. rynku konsumenckiego w Orange Finanse.

Zastosowań dla blockchainu będzie w najbliższym czasie poszukiwać także GPW, która zawarła w tym zakresie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Polem do eksploatacji technologii będzie np. emitowanie dokumentów finansowych w formule crowdfundingu. Zarys podjętej współpracy jest dość ogólny, niemiej jednak obydwie strony liczą, że wypracowane rozwiązania będą mogły zostać wdrożone także poza rynkiem kapitałowym. Już teraz nowym rozwiązaniom przyglądają się sektory energetyczny, handlowy i ubezpieczeniowy. Sygnałem, że technologia mocno zakorzenia się na krajowym rynku, jest powstanie Sądu Arbitrażowego ds. Blockchainu. Powód jego zawiązania? Rzeczywistość technologiczna ewoluuje szybciej niż prawo. Obecnie tylko nieliczne państwa, w tym Malta i USA, podjęły próbę ujęcia go w paragrafy. Poza korzyściami, blockchain może stać się też ziarnem niezgody.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy