Boeing 737 Max wraca do lotów w United Airlines

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 11-02-2021, 18:32

Po niemal dwóch latach uziemienia, do użytku w liniach United Airlines wraca Boeing 737 Max. To drugi z amerykańskich przewoźników, który podjął decyzje o przywróceniu tego modelu do służby.

Samoloty Boeing 737 Max linii United Airlines na lotnisku w Houston
Samoloty Boeing 737 Max linii United Airlines na lotnisku w Houston
LOREN ELLIOTT / Reuters / Forum

Problem z uziemieniem 737 Max, jednego z flagowych modeli w portfolio Boeinga pojawił się po dwóch mających miejsce w krótkim czasie katastrof z udziałem tych maszyn w październiku 2018 i marcu 2019 r. W rezultacie Federalna Administracja Lotów zakazała ich użytkowania, a następnie doszły problemy z odzyskaniem certyfikatu. Ostatecznie po tym jak producent zmienił oprogramowanie i wprowadził inne zabezpieczenia w listopadzie 2020 r. FAA zniosła 20-miesięczny zakaz lotów.

W czwartek pierwszy 737 Max w barwach United odbył rejs z Denver do Houston.

Ogółem przewoźnik zaplanował około 550 lotów maszynami tego modelu w lutym i około 3 tys. w marcu. Oczekuje też, że w tym roku odbierze 24 nowe maszyny 737 Max, przy 14-tu jakimi dysponował w momencie wprowadzenia zakazu w marcu 2019 r.

Pierwszym amerykańskim przewoźnikiem, który przywrócił użytkowanie tego modelu były linie American Airlines, co miało miejsce już w grudniu zeszłego roku. Pierwszym na świecie był z kolei brazylijski przewoźnik Gol.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane