Boliwia obniża wiek emerytalny i nacjonalizuje system emerytalny

MD
opublikowano: 03-12-2010, 18:47

Wbrew temu, co dzieje się na świecie, lewicowy rząd Boliwii zdecydował, że wiek emerytalny należy obniżyć, a nie podwyższyć.

W piątek zmiany uchwalił parlament Boliwii. Wiek emerytalny zostanie obniżony do 58 lat z 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 w przypadku kobiet. 70 tys. górników będzie mogło przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Władze Boliwii zdecydowały także o znacjonalizowaniu systemu emerytalnego, który po zmianach obejmie także 60 proc. mieszkańców kraju pracujących w tzw. szarej strefie. 

Boliwia sprywatyzowała swój system emerytalny zaledwie 13 lat temu po tym, jak pod państwową kuratelą stał się on niewypłacalny. W kraju działały dwa fundusze emerytalne. Jednym, obejmującym 1,2 mln pracujących, kierował Zurich Financial Services, drugim hiszpański bank BBVA. Nowy system przewiduje stworzenie „funduszu solidarności”, na który wpłacać będą pracownicy i firmy. Będzie on wypłacał minimalne emerytury pracującym w „szarej strefie”, którzy przez 10 lat będą płacić dobrowolne składki.
MD, AP
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu