Czytasz dzięki

Borys: średnia stopa zwrotu z oszczędności w PPK wyniosła 3,5 proc.

  • PAP
opublikowano: 28-07-2020, 15:39

Średnia stopa zwrotu z oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych w ciągu 7 miesięcy wyniosła 3,5 proc. - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wartość aktywów PPK na koniec roku może wynieść 4-5 mld zł.

Wysoka stopa zwrotu - jak podkreślił prezes - świadczy o tym, że PPK są znacznie bardziej efektywnym sposobem oszczędzania niż np. rachunki bankowe czy obligacje. Wskazał, że do stosunkowo wysokiej stopy zwrotu PPK przyczyniają się wpłaty od pracodawcy oraz od państwa. Dodał, że np. w lipcu tego roku ok. 100 tys. uczestników otrzyma tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł netto. Przypomniał, że przysługuje ona każdemu uczestnikowi, który przez trzy miesiące odkłada pieniądze w ramach programu. Podczas konferencji PFR przedstawił wyliczenia, z których wynika, że osoba, która od grudnia do PPK wpłaciła ok. 800 zł, w sumie, z wpłatami od pracodawcy i od skarbu państwa, powinna mieć na rachunku 1834 zł.

Paweł Borys
Zobacz więcej

Paweł Borys fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Borys zapowiedział, że jesienią tego roku do PPK będą przystępowały małe i średnie firmy. W sumie - jak wyliczył - w tzw. drugiej turze do programu powszechnego oszczędzania powinno przystąpić ok. 68 tys. firm zatrudniających 3,7 mln pracowników.

Według prezesa, mimo kryzysu wywołanego koronawirusem, tzw. partycypacja w II fali powinno utrzymać na poziomie I etapu, w którym uczestniczyło 3,9 tys. największych firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Przypomniał, że partycypacja wówczas wyniosło ok. 40 proc.

Z przedstawionych przez PFR danych wynika, że na dzień 27 lipca br. wartość aktywów zgromadzonych w PPK to 1,65 mld zł, natomiast na koniec 2020 roku - według Borysa - może ona wynieść około 4-5 mld zł.

Pytany o to, czy spadek obrotów wynikający z pandemii nie będzie stanowił dla pracodawców bariery we wchodzeniu do systemu, Borys powiedział, że "liczymy na efekt Tarczy Finansowej PFR". Wyjaśnił, że wiele firm, małych i średnich, które będą teraz przystępować do PPK, to beneficjenci Tarczy Finansowej PFR. "Mamy nadzieję, że wsparcie, które otrzymały pozwoli im przetrwać najgorszy okres, że będzie ich stać na płacenie 1,5 proc. wynagrodzenia pracowników".

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W kolejnym etapie wdrażania powszechnego systemu oszczędzania na emerytury do PPK będą przystępować jednocześnie firmy II fazy (zatrudniające od 50 do 249 pracowników) oraz III fazy (zatrudniające od 20 do 49 osób). W IV etapie, który przewidziany jest na początek 2021 roku, do PPK będą dołączać instytucje sektora publicznego.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Do systemu zostają automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane