Brak jednomyślności w ABC Dacie

opublikowano: 10-02-2019, 22:00

OFE PZU oprotestowało uchwałę o sprzedaży ABC Daty szwajcarskiemu Also, co nie wpływa na wezwanie, ale może skomplikować transakcję

NWZ ABC Daty, które miało zająć się m.in. sprzedażą przedsiębiorstwa na rzecz Roseville Investments — spółki zależnej szwajcarskiego Also, nie miało gładkiego przebiegu. Walne pierwotnie było zwołane na 28 stycznia, jednak wówczas podjęto jedynie uchwały o wyborze przewodniczącego oraz przyjęciu porządku obrad, po czym ogłoszono przerwę do 6 lutego.

Strategia ABC Daty, którą kieruje Ilona Weiss, zakładała osiągnięcie pozycji lidera w dystrybucji IT opartej na e-commerce w naszym regionie oraz wycenę grupy w wysokości 1 mld zł do 2018 r. Cena w wezwaniu ogłoszonym przez Also i MCI daje wycenę na poziomie… około 160 mln zł.
Zobacz więcej

TROCHĘ ZABRAKŁO:

Strategia ABC Daty, którą kieruje Ilona Weiss, zakładała osiągnięcie pozycji lidera w dystrybucji IT opartej na e-commerce w naszym regionie oraz wycenę grupy w wysokości 1 mld zł do 2018 r. Cena w wezwaniu ogłoszonym przez Also i MCI daje wycenę na poziomie… około 160 mln zł. Fot. Marek Wiśniewski

Brak zgody od OFE PZU

Po przerwie na walnym głosowano kluczową uchwałę, czyli wspomnianą transakcję. Uchwała została podjęta. Z ogólnej liczby ponad 87 mln głosów poparło ją 77,4 mln (w tym 76 mln miał MCI Venture Project). Przeciw głosował dysponujący 9,66 mln głosów OFE PZU Złota Jesień. Przedstawiciel tego akcjonariusza zażądał też zaprotokołowania sprzeciwu wobec podjęcia tej uchwały. Fundusz zagłosował także przeciw uchwale dotyczącej zmiany nazwy spółki na Vicis New Investments oraz przeciw uchwale o zmianie przedmiotu działalności. Nie znane są powody oprotestowania uchwały przez OFE PZU. Od przedstawicieli funduszu usłyszeliśmy, że póki co nie chcą komentować sprawy. Niemniej ewentualne zablokowanie transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa to potencjalna szansa dla mniejszościowych akcjonariuszy.

Kłopotliwa wycena

W wezwaniu, które rozpocznie się w połowie lutego, Also i MCI oferują 1,3 zł za jedną akcję, co daje wycenę całej spółki na poziomie około 160 mln zł. Przypomnijmy, że kapitały własne spółki są na poziomie 258 mln zł. Dług netto na koniec III kw. wynosił 99 mln zł, co daje Enterprise Value na poziomie 250 mln zł. Wskaźnik EV/EBITDA (na koniec trzeciego kwartału 2018 r. ) jest na poziomie 6. To znacząco niżej niż ten sam wskaźnik w przypadku samego Also, który za 2017 r. był na poziomie11. Wygląda więc na to, że wskaźnikowo wycena w transakcji jest dość niska, nie mówiąc już o braku premii za kontrolę. Also jest inwestorem branżowym, a dzięki transakcji ma stać się liderem polskiego rynku, premia byłaby więc oczekiwana. Tym bardziej że Also po przejęciu zapewne zaprzestanie wojny cenowej, co pozytywnie wpłynęłoby na wyniki.

Jest jednak też druga strona medalu. To niepewność rozstrzygnięć organów skarbowych co do spółek zależnych: iSource, spółki czeskiej, czy słowackiej. Ryzyko podatkowe było jednym z głównych czynników wpływających na biznes ABC Daty i nadal może nad nią oddziaływać. Stąd przedstawiciele MCI zapewne nie mieli zbyt dużego pola manewru przy negocjacjach ceny z Also.

Rosnąć z branżowym?

Z punktu widzenia inwestorów mniejszościowych jedna z ciekawszych opcji to pozostanie w spółce i możliwość korzystania z wzrostu ze wsparciem inwestora branżowego w akcjonariacie, jakim jest grupa Also. Konstrukcja umowy ramowej poza wezwaniem zakłada jednak sprzedaż całego biznesu na rzecz Also. Po wezwaniu Also ma kupić wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe składające się na przedsiębiorstwa ABC Data i ABC Data Marketing. Przedmiotem sprzedaży będą również udziały i akcje w spółkach zależnych, w tym iSource, notowanejna NewConnect S4E, oraz spółkach zagranicznych. Wstępna cena sprzedaży ABC Daty została ustalona na 141 mln zł, a cena sprzedaży ABC Data Marketing na 35 mln zł. Wycena majątku ABC Data w transakcji wynosi więc 176 mln zł, co oznacza, że jest wyższa niż wycena w wezwaniu, ale nieznacznie.

Ruch OFE PZU nie ma wpływu na wezwanie i odbędzie się ono zgodnie z harmonogramem, ale może postawić pod znakiem zapytania dalszą cześć transakcji. Gdyby udało się ją zablokować, byłoby to korzystne dla akcjonariuszy mniejszościowych. Zakomunikowane warunki umowy ramowej nie wskazują, co się stanie, jeśli sprzedaż przedsiębiorstwa nie dojdzie do skutku — wezwania przecież nie można cofnąć. Inna sprawa, że do czasu wyroku sądu uchwała walnego jest aktualna, a na wyrok zapewne trzeba będzie trochę poczekać. Jeśli do sprzedaży przedsiębiorstwa dojdzie, inwestor mniejszościowy pozostanie w spółce wydmuszce, posiadającej gotówkę, która nie wiadomo jak zostanie rozdystrybuowana. © Ⓟ

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu