Browar Kujawiak w Bydgoszczy zakończył produkcję

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 12-12-2006, 22:20

Działający nieprzerwanie od 148 lat browar zostanie w ciągu kilku tygodni zlikwidowany.

Browar Kujawiak, wchodzący w skład Grupy Żywiec, zakończył we wtorek produkcję piwa. Działający nieprzerwanie od 148 lat browar zostanie w ciągu kilku tygodni zlikwidowany - poinformowała dyrekcja firmy.

"We wtorek ostatnia butelka piwa zjechała z taśmy produkcyjnej, ale likwidacja browaru potrwa jeszcze kilka tygodni. W najbliższym czasie będziemy czyścić, odnawiać i demontować wszystkie maszyny, które trafią do innych browarów Grupy Żywiec, a budynki i teren zostaną wystawione na sprzedaż" - poinformował we wtorek dyrektor browaru ds. produkcji Piotr Domżała.

Grupa Żywiec, likwidację bydgoskiego zakładu uzasadnia brakiem technicznych możliwości jego rozwoju i niepłacalnością utrzymywania produkcji w niewielkim - jak na standardy światowe - browarze. Istniejące tu linie produkcyjne miały wydajność 0,5 mln. hektolitrów piwa rocznie.

Zarząd Żywca zapewnił, że przed podjęciem decyzji o zamknięciu Kujawiaka poszukiwał nowego inwestora dla tej firmy ale bez powodzenia. Już po ogłoszeniu decyzji o likwidacji browaru pojawili się chętni do jego zakupu, ale nie doszło do zawarcia transakcji. Browar zatrudniał około 80 osób.

Wytwarzane od 1975 roku w Bydgoszczy piwo Kujawiak było jednym z pięciu piw regionalnych Grupy Żywiec SA (obok Specjala w Pomorskiem oraz na Warmii i Mazurach, Leżajska na Podkarpaciu, warszawskiego Królewskiego i cieszyńskiego Brackiego). Jako jedna z najsilniejszych marek regionalnych w kraju, na kujawsko- pomorskim rynku miało około 10-procentowy udział, a teraz jego produkcję ma przejąć browar w Warce.

Bydgoskie Browary zostały na początku lat 90. przejęte przez spółkę pracowniczą, a wkrótce potem startegicznym inwestorem stała się austriacka grupa Brau Union. Po jej przejęciu przez Heinekena, dwa lata temu bydgoska frma została wchłonięta w struktury utworzonej przez Heinekena Grupy Żywiec.

Piwo w Bydgoszczy wytwarzano od XIV wieku i cieszyło się ono na Pomorzu, a także w państwie krzyżackim znakomitą opinią. Browar w obecnym miejscu działał nieprzerwanie od 1858 roku. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane