Brytyjska elektrownia z ujemną emisją zanieczyszczeń

MEJ
opublikowano: 16-08-2015, 21:38

Biomasa z amerykańskich lasów i składowanie dwutlenku węgla pod dnem Morza Północnego spowoduje, że największa brytyjska elektrownia węglowa w Drax osiągnie ujemną emisje zanieczyszczeń - poinformowała BBC.

Elektrownia węglowa w Drax w hrabstwie Yorkshire jest jedną z największych na świecie elektrowni tego typu i zarazem jednym z największych globalnie źródeł emisji gazów cieplarnianych. Dostarcza 10 proc. całej brytyjskiej energii elektrycznej i jednocześnie emituje 23 mln ton CO2 rocznie

Firma, będąca operatorem elektrowni chce zastąpić węgiel granulatem z biomasy. Powstały w czasie wytwarzania energii CO2 z kolei byłby sekwestrowany pod dnem Morza Północnego. Zostaną założone także plantacje krzewów i drzew  m.in. wierzby energetycznej, co ma spowodować iż elektrownia stanie się  jednym z największych na świecie zakładów -  pochłaniaczy dwutlenku węgla

Na początku lipca elektrownia Drax osiągnęła poziom spalania 50 proc. surowca z biomasy, sprowadzanej przede wszystkim z USA. Eksporterami są głównie stany Luizjana i Missisipi, gdzie działają tartaki przekształcające drewno odpadowe i wióry w granulat suchy i skompresowany. Transport odbywa sie statkiem z portu Baton Rouge (Luizjana).  Skupowane są także granulaty z odpadów tartacznych z Kanady i z innych krajów, jak np. Brazylii.

Na początku 2016 roku w Drax ma być już zasilany biomasą czwarty z sześciu działających generatorów, zaś spodziewane jest także udzielenie przez brytyjskie organa rządowe zezwolenia na gromadzenie i przesyłanie wychwyconego dwutlenku węgla do kawern podmorskich. Do 2020 roku miałby być tak składowane do 2 mln ton CO2 rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu