Brytyjska gospodarka szybciej powróci do stanu sprzed pandemii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-03-2021, 14:32

W połowie 2022 r. brytyjska gospodarka powinna powrócić do rozmiaru sprzed ubiegłorocznej pandemii koronawirusa. To o pół roku wcześniej zniż zakładano do tej pory, informuje Reuters.

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Simon Dawson

Rishi Sunak, brytyjski minister finansów uważa, że gospodarka Wielkiej Brytanii jeszcze przez długi czas będzie mierzyła się ze skutkami koronakryzysu, ale aktualne szacunki zakładają jej powrót do rozmiarów około połowy przyszłego roku, czyli o sześć miesięcy wcześniej niż oczekiwano.

Minister podkreślił jednak, że gospodarka nadal będzie o trzy procent mniejsza w okresie pięciu lat niż byłaby gdyby nie wybuch pandemii.

Prognoza Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) zakłada, że w 2021 r. PKB zwiększy się o 4 proc. co jest istotnie mniejszą wartością niż oczekiwane 5,5 proc. w listopadzie zeszłego roku przed wybuchem kolejnej fali infekcji i konieczności wprowadzenia nowych restrykcji.

Szacunki na kolejne lata mówią o wynikach na poziomie 7,3 proc. w 2022 r., 1,7 proc. w 2023 i 1,6 proc. w 2024.

Sunak zadeklarował podjęcie wszelkich możliwych działań, łącznie z przedłużeniem o pięć miesięcy gigantycznego planu ratowania miejsc pracy, aby poprowadzić gospodarkę przez ostatnie miesiące ograniczeń pandemicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane