Brytyjski eksport do UE jak przed brexitem

opublikowano: 13-08-2021, 08:20

Oficjalne dane pokazują, że wartość brytyjskiego eksportu do Unii Europejskiej wróciła już do poziomu sprzed brexitu.

Brytyjski urząd statystyczny poinformował, że w maju eksport do UE rósł o 9,1 proc. do 14,1 mld GBP, a w czerwcu o 1,2 proc. do 14,3 mld GBP, co oznacza, że wrócił do poziomu sprzed wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Eksport rósł głównie dzięki rosnącej o 1,2 proc. sprzedaży do UE w związku z ożywieniem popytu po zniesieniu lockdownów i rozwiązaniem przedbrexitowych zapasów oraz wznowieniu zamówień przez firmy – powiedział William Bain, szef polityki handlowej w Brytyjskiej Izbie Handlowej. – Eksport do krajów spoza UE spadł o 5,6 proc. między majem i czerwcem tego roku – dodał.

Podkreślił, że brexit spowodował osłabienie wymiany handlowej.

- W porównaniu do drugiego kwartału 2018 roku, ostatniego stabilnego okresu przez brexitem, całkowity eksport, w tym do Unii, spadł o 4,4 proc., a import jest mniejszy o 2,0 proc. – powiedział Bain. – Porównując czerwiec 2021 roku do czerwca 2018 roku całkowity brytyjski eksport, włączają ten do EU, jest niższy o 7,4 proc., a import o 2,0 proc. – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo Finance

Polecane