Czytasz dzięki

Brytyjsko-holenderska rywalizacja o gaz spowodowała wzrost ceny

opublikowano: 28-02-2018, 18:21
aktualizacja: 28-02-2018, 18:24

W środę traderzy z dwóch największych europejskich rynków gazu rywalizowali o niego powodując bardzo duży wzrost ceny.

Mroźna pogoda oraz inne czynniki spowodowały, że gaz w kontraktach na dostawę tego samego dnia zdrożał ponad dwukrotnie. To skutek rosnącej zależności Wielkiej Brytanii od dostaw z reszty Europy po zamknięciu największego magazynu gazu oraz ograniczenia wydobycia z największych złóż w Holandii z powodu wywoływanych przez eksploatację trzęsień ziemi.

Gaz, gazociąg
Zobacz więcej

Gaz, gazociąg fot. Bloomberg

Cena gazu z dostawą tego samego dnia wzrosła w Wielkiej Brytani nawet do 26,26 USD za 1 mln BTU. To niemal czterokrotnie więcej niż wynosiła średnia przez miniony rok. W Holandii za gaz z natychmiastową dostawą trzeba było płacić jeszcze więcej, nawet 34 USD za 1 mln BTU.

John Twomey, analityk rynku energii i gazu w Bloomberg New Energy Finance w Londynie stwierdził, że w środę ceny osiągnęły „ekstremum”. 

- Wielka Brytania została przelicytowana przez inne rynki z kontynentu, które także znalazły się pod presją – stwierdził.  

Sytuację pogorszyły nieplanowane przerwy w dostawach gazu z Norwegii.

- Widać trochę paniki dookoła – powiedział Murray Douglas, dyrektor analizy europejskiego rynku gazu w Wood Mackenzie Ltd. - Kiedy jedna, dwa lub trzy rzeczy wydarzą się jednocześnie pojawiają się problemy – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane