Czytasz dzięki

Budowanie dla pokoleń

Michał Kurtyka, minister klimatu
opublikowano: 18-10-2020, 22:00

Zgodnie z ogłoszoną w grudniu ubiegłego roku strategią Europejskiego Zielonego Ładu Unia Europejska z trzeciego największego źródła emisji gazów cieplarnianych na świecie do 2050 r. ma stać się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało działań we wszystkich sektorach naszej gospodarki, w tym również działań związanych ze zwrotem miast w kierunku transformacji klimatyczno-ekologicznej.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

Mówiąc o miastach neutralnych klimatycznie, nie można pominąć kwestii emisyjności budownictwa. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, budynki odpowiadają za ok. 40 proc. finalnego zużycia energii, 30 proc. zużycia wody oraz 35 proc. emisji gazów cieplarnianych. Ekologiczne budownictwo to taki sposób realizacji inwestycji, aby budynek pozostawał w zgodzie z otoczeniem i potrzebami człowieka oraz generował jak najmniej kosztów dla kolejnych pokoleń. Żeby było to możliwe, trzeba zwrócić uwagę na kwestie efektywności energetycznej, materiałów budowlanych oraz architektury. Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, stosowanie rozwiązań grzewczych o wysokiej efektywności i niskim współczynniku emisji pyłów zawieszonych, prawidłowa wentylacja oraz odpowiednia szczelność budynku są niezbędnymi elementami walki ze smogiem. Ważne są też materiały budowlane. Raz wykorzystany piasek, glina i cement nie nadają się do recyklingu, a ich dostępność gwałtownie spada. Trzeba więc zwrócić uwagę na świadome zarządzanie surowcami w taki sposób, aby pozostały one do dyspozycji także kolejnych pokoleń. Niektóre materiały, np. beton zbrojony, stal i styropian, można zastąpić odnawialnym drewnem. Równie ważna jest kwestia architektoniczna. Bryła budynku, jej odpowiednie ułożenie względem stron świata czy zaprojektowanie przeszkleń pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej w ciągu dnia.

Rolą Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie zrównoważonego budownictwa jest podejmowanie działań kształtujących proekologiczną postawę w społeczeństwie oraz tworzenie instrumentów legislacyjnych i finansowych, które będą wspierać realizację polityki zrównoważonego budownictwa. W tym celu tworzymy przepisy niezbędne np. do doskonalenia instrumentów wspierających termomodernizację budynków albo do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych na zabudowanych działkach.

Uruchomiliśmy również szereg programów służących poprawie efektywności energetycznej budynków. Na przykład program „Czyste Powietrze” w ramach, którego można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i bardziej ekologiczne oraz przeprowadzić niezbędne prace termomodernizacyjne budynku, co w efekcie zmniejsza zużycie energii w gospodarstwie domowym. Uruchomiliśmy też program „Mój Prąd”, który umożliwia zwrot części kosztów poniesionych na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Ponadto prowadzimy działania edukacyjne, takie jak kampania „Dom z klimatem”. Nasz „Dom z klimatem” to wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu posesji.

Prowadzone przez MKiŚ badania świadomości ekologicznej Polaków pokazują, że coraz większą wagę przywiązujemy do kwestii środowiskowych. Również myśląc o własnych czterech kątach, Polacy zwracają uwagę na parametry związane z energooszczędnością oraz dotyczące ekologicznych źródeł ciepła. Liczę, że dzięki rządowemu wsparciu uda nam się utrzymać ten trend. Pokładamy też ogromne nadzieje w rozwoju budownictwa drewnianego, jest to obszar, w którym mamy duży potencjał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kurtyka, minister klimatu

Polecane