Bullard: zbyt szybki wzrost stóp może zahamować gospodarkę USA

opublikowano: 22-02-2018, 13:29
aktualizacja: 22-02-2018, 13:33

Po „jastrzębim” sygnale Fed w środę w czwartek pojawił się „gołębi”.

James Bullard, szef Fed w St. Louis ostrzegł przed zbyt szybkim podwyższaniem stóp procentowych w tym roku, które jego zdaniem może zbyt mocno wyhamować amerykańską gospodarkę.

James Bullard, szef Fed z St. Louis
Zobacz więcej

James Bullard, szef Fed z St. Louis Bloomberg

Rynek spodziewa się podwyżki stóp procentowych przez Fed w marcu i jeszcze dwóch do końca roku. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że szybki wzrost gospodarczy i wzrost inflacji mogłyby skłonić Fed do jeszcze jednej podwyżki. Bullard wydaje się łagodzić obawy.

- Pomysł, że potrzebujemy podwyżki o 100 punktów bazowych w 2018 roku wydaje mi się przesadzony – powiedział. – Wszystko musiałoby przebiec perfekcyjnie. Gospodarka musiałaby zaskakiwać pozytywnie przez większość czasu w tym roku. Nie jestem pewny, czy to właściwy sposób myślenia o 2018 roku – dodał.

Szef Fed w St. Louis podkreślił, że bank centralny musi postępować zgodnie ze stanem gospodarki, która pokazuje siłę, ale inflacja wciąż jest niska.

- Jedyne, czym się martwię, to czy nie dojdzie do serii podwyżek, które zmienią politykę Fed w restrykcyjną – powiedział Bullard. – Neutralna stopa funduszy federalnych jest całkiem niska – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu