Byki wybroniły się na Wall Street

opublikowano: 30-11-2018, 22:05

Po słabym początku nastroje na amerykańskich giełdach ulegały stopniowej poprawie w efekcie czego indeksom udało się wyjść ponad kreskę.

Na parkiecie dało się jednak zauważyć daleko posuniętą ostrożność ze strony inwestorów, którzy nie chcieli wykonywać większych zakupów czy sprzedaż. Taka postawa wynikała przede wszystkim z obaw i nadziei związanych z szczytem grupy G20 w Buenos Aires. A szczególnie związane z zapowiedzianym na sobotę spotkaniem prezydenta USA z chińskim odpowiednikiem m.in. w sprawie toczonego sporu handlowego z wytaczanymi działami w postaci karnych ceł. Rynki liczą na deeskalację konfliktu, co pozwoliłoby na uspokojenie napięcia i niepewności jaka w ostatnich tygodniach zdominowała parkiety.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Do zakupów zachęcało graczy ostatnie wystąpienie szefa Fed. Jerome Powell był w soich komentarzach odnośnie sytuacji na rynku dosyć „gołębi”, co zresztą potwierdziła prezentacja tzw. minutes z ostatniego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych. 

Spadek notowań ropy pozytywnie przekładał się na  wyceny akcji linii lotniczych, a sektorowy wskaźnik należał do grupy najsilniejszych na piątkowej sesji. Odwrotnie z kolei było z walorami spółek paliwowo-energetycznych, które poruszały się na południe.

Mocna, sięgająca ponad 5 proc. przecena stała się udziałem walorów Marriott International, właściciela sieci hoteli. Wszystko przez informację o tym, że hakerzy zdobyli dostęp do danych o 500 mln klientów. Mariiott poinformował, że chodzi o klientów korzystających z usług jego działu Starwood. Hakerzy mieli uzyskać dostęp do danych o nich już w 2014 roku.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks blue chipów wzrósł o 0,78 proc. Wskaźnik S&P 500 rósł o 0,81 proc. a technologiczny Nasdaq zyskiwał 0,82 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy