Byli prezesi TVP krytycznie o próbie ustanowienia kuratora

PAP
opublikowano: 08-07-2009, 20:31

Byli prezesi telewizji publicznej krytycznie oceniają złożenie przez ministra skarbu państwa wniosku o  ustanowienie kuratora w TVP. Według Roberta Kwiatkowskiego jest to działanie propagandowe, Jan Dworak sądzi, że to ciąg dalszy wojny o media, a Bronisław Wildstein twierdzi, że próba ustanowienia kuratora to potęgowanie chaosu.

Minister skarbu Aleksander Grad złożył w sądzie wniosek o wyznaczenie kuratora dla TVP z powodu - jak tłumaczył na środowej konferencji prasowej - braku rady nadzorczej w spółce, a także niestabilnej sytuacji w jej władzach.

Minister ujawnił też, że wyniki kontroli skarbowej w TVP wskazują, iż spółka musi zapłacić kilkanaście milionów złotych podatku od "nieprawnie utworzonych rezerw celowych", które sztucznie zmniejszyły wartość zysków TVP.

"Wprowadzenie kuratora nie ma żadnego związku z nieprawidłowościami finansowymi w TVP, jest wyłącznie działaniem propagandowym PO" - powiedział PAP były prezes TVP Robert Kwiatkowski.

"To jest działanie bardziej propagandowe niż rzeczywiste. Próba wprowadzenia kuratora ma na celu pokazanie opinii publicznej, jak bardzo PO stara się uspokoić fatalną sytuację w TVP. Póki co nie ma żadnego kuratora. Jest tylko wniosek wysłany do sądu" - dodał Kwiatkowski.

Wniosek ministra skarbu o ustanowienie w TVP kuratora to dalszy ciąg politycznej wojny o media - ocenił w rozmowie z PAP Jan Dworak, były prezes zarządu Telewizji Polskiej S.A.

"Ustanowienie kuratora w TVP jest ewenementem, nigdy dotąd czegoś takiego w mediach publicznych nie miało miejsca, dlatego trzeba poczekać na rozwój wydarzeń. Czas pokaże, czy był to krok, który służył uspokojeniu sytuacji, czy też ją zaostrzył" - zaznaczył.

"Ja uważam, że należy przerwać tę wojnę medialną i wspólnie zasiąść do stołu. Radziłbym wszystkim politykom, którzy tę wojnę toczą w najróżniejszych odsłonach, używając najróżniejszych kruczków prawnych i wybiegów, żeby wszyscy razem pomyśleli raczej o tym, jaką rolę mają pełnić media publiczne w życiu współczesnej Polski, a nie o tym, jak w danej rundzie utrudnić życie przeciwnikowi" - powiedział PAP były prezes TVP.

Dworak podkreślił, że niezbędna jest dobra ustawa medialna, ale nie zagwarantuje ona "dobrych obyczajów, ani tego, że politycy nie będą toczyć ostrej walki". Jak ocenił, gdyby wybory władz do mediów publicznych miały charakter bardziej merytoryczny i gdyby wybierano osoby, które mają dorobek w zakresie mediów i są dobrze oceniane przez środowiska kultury, to może nie dochodziłoby do takich "gorszących konfliktów".

"Ja nie wiem czy tu jest coś do komentowania" - ocenił w rozmowie z PAP wniosek o ustanowienie kuratora były prezes TVP Bronisław Wildstein.

"To dość niepoważne. Po pierwsze nie podano żadnych przyczyn, dla których ma być wprowadzony kurator. Problem polega na tym, że kurator nie ma mocy zarządzającej tą spółką. On miałby doprowadzić do tego, że pojawiłyby się właściwe władze, czyli rada nadzorcza i zarząd. Tymczasem rada nadzorcza właśnie powstała w nowym składzie, która powołała nowy zarząd, nowych członków. To w odpowiedzi na tę próbę uporządkowania sytuacji minister skarbu nagle zmienia swoje poprzednie decyzje o zawieszeniu na miesiąc walnego zgromadzenia, co miało miejsce 30 czerwca, żeby uniemożliwić zmianę sytuacji. Trudno to zrozumieć inaczej niż próbę przejęcia TVP. To jest potęgowanie chaosu" - podkreślił.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane