CBA zatrzymało kolejne trzy osoby w śledztwie dotyczącym nierzetelnych faktur VAT

PAP
opublikowano: 14-12-2021, 07:19

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne trzy osoby w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT i wystawianiem fałszywych faktur na prace i usługi, które nie były wykonane – dowiedziała się PAP.

Fot. Adam Chelstowski / FORUM
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Do tej pory w śledztwie nadzorowanym przez pomorski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzuty usłyszało do tej pory 48 osób. Grupa miała działać głównie na terenie Warszawy od 2010 r. do stycznia 2017 r. – podał we wtorek PAP dział prasowy PK.

Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował w rozmowie z PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze bydgoskiej delegatury Biura.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która miała zajmować się wystawianiem nierzetelnych faktur i wprowadzeniem ich do obrotu. Według śledczych grupa zajmowała się też praniem pieniędzy - żeby ukryć ich pochodzenie z przestępstw, transferowała je między polskimi i zagranicznymi firmami.

Po przewiezieniu do gdańskiego wydziału PK prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty posłużenia się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT. Te dokumenty - tzw. faktury kosztowe dotyczące prac i usług, które nigdy nie były wykonane i służyły do obniżenia należności podatkowych. Trzej zatrzymani przez CBA mieli wystawić 30 faktur na ponad 300 tys. zł – podał dział prasowy PK.

Prokuratura zaznaczyła, że za takie przestępstwa karne i karnoskarbowe grozi do 8 lat więzienia.

Na zatrzymanych nałożono prokuratorski zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi i dozór policji. Śledczy poinformowali, że nie wykluczają dalszych zatrzymań, ponieważ postępowanie nadal rozwija się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane