CBOS: dla Polaków patriotyzm to walka, a nie płacenie podatków

PAP
opublikowano: 05-11-2008, 13:55

Oddawanie życia za ojczyznę bardziej kojarzy się Polakom z patriotyzmem niż wypełnianie "pokojowych" obowiązków wobec państwa, np. płacenie podatków czy odbywanie służby wojskowej - wynika z sondażu CBOS.

Wyniki sondażu wskazują, że pojęcie patriotyzmu dla Polaków wiąże się nierozerwalnie z historycznymi, negatywnymi doświadczeniami, czyli z wojną, okupacją i zaborami oraz z walką zbrojną z zewnętrznym wrogiem.

Pytani o definicję patriotyzmu w czasach pokoju ankietowani najczęściej (49 proc.) odpowiadali, że oznacza przywiązanie, miłość do swojego kraju i uznawanie ojczyzny za największą wartość, dla której można poświęcić osobiste szczęście. Przy czym 11 proc. kojarzy patriotyzm z gotowością do obrony kraju w czasie wojny.

Zdaniem 24 proc. patriotyzm wyraża się pracą na rzecz kraju, to np. solidne, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych lub działalność na rzecz innych ludzi.

15 proc. respondentów oceniło, że patriotyzm oznacza poczucie więzi narodowych i przywiązanie do kraju. Niektórzy zaznaczali przy tym, że chodzi m.in. o świadomość swoich korzeni i mieszkanie w kraju, a nie za granicą.

"Co dwudziesty respondent (5 proc.) stwierdził, że patriotyzm to poczucie dumy ze swojego pochodzenia, narodowości, z tego, że jest się Polakiem. W tym kontekście padały również takie wypowiedzi, jak: +nie ukrywać swojej narodowości+, +nie wstydzić się tego, że jest się Polakiem+" - napisano w przesłanym PAP opracowaniu sondażu.

13 proc. badanych, definiując patriotyzm, poruszało kwestię ciągłości pewnych elementów kultury, obyczajów, tradycji. Z jednej strony, zwracali uwagę na szacunek do tradycji, obchodzenie świąt państwowych, a także pamięć o historii kraju, o ludziach, którzy odegrali istotną rolę w dziejach Polski (7 proc.), z drugiej - na szacunek do symboliki, w której utrwalona jest pewna historia, np. godła, flagi, hymnu (3 proc.). Dla nielicznych osób (2 proc.) patriotyzm to znajomość kultury swojego kraju, dbanie o tę kulturę, szczególnie o język. Dla 1 proc. ankietowanych patriotyzm związany jest z religią.

Badanie zrealizowano w dniach 3-7 października 2008 roku na liczącej 1107 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane