Cena ropy zwyżkuje już drugi tydzień. Ważna rola Rosji

opublikowano: 26-05-2023, 22:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny ropy wzrosły w piątek, gdy amerykańscy urzędnicy zdawali się być bliscy zawarcia porozumienia w sprawie limitu zadłużenia. Rynek rozważał natomiast sprzeczne komunikaty dotyczące podaży z Rosji i Arabii Saudyjskiej przed kolejnym spotkaniem politycznym OPEC+ – podaje agencja Reuters.

Ian Tuttle/Bloomberg

Notowania ropy Brent spadły podczas piątkowej sesji o 69 centów, czyli o 0,9 proc., docierając do poziomu 76,95 USD za baryłkę. Cena ropy West Texas Intermediate zaliczyła natomiast aprecjację o 84 centy, czyli o 1,2 proc., dochodząc do pułapu 72,67 USD za baryłkę.

Ceny ropy odnotowały drugi tydzień wzrostów z rzędu

W ujęciu tygodniowym oba benchmarki odnotowały drugi tydzień wzrostów z rzedu, przy czym notowania ropy Brent poszły w górę o 1,7 proc., a ropy WTI o 1,6 proc.

Mimo to rynki pozostały ostrożne, ponieważ rozmowy w sprawie zadłużenia mogą się przeciągać, a nowe obawy co do podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym miesiącu mogą ograniczyć popyt po dobrych danych o wydatkach konsumentów w USA i odczytach inflacji.

Chociaż możliwe jest, że negocjatorzy osiągną w piątek porozumienie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu USA do 31,4 bilionów dolarów, rozmowy mogą z łatwością przeciągnąć się na weekend – przekazał urzędnik administracji Bidena.

Benchmarki spadły w czwartek o ponad 2 dolary za baryłkę po tym, jak wicepremier Rosji Aleksander Nowak odrzucił perspektywę dalszych cięć wydobycia OPEC+ na spotkaniu w Wiedniu 4 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane