Czytasz dzięki

Cena soi na drodze do czwartego wzrostowego tygodnia z rzędu

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 04-09-2020, 10:42

Na rynku soi nadal utrzymuje się wyraźna przewaga strony popytowej. Cena soi w Stanach Zjednoczonych porusza się już tuż poniżej poziomu 9,70 USD za buszel, czyli na najwyższych poziomach od czerwca 2018 roku – a więc od ponad dwóch lat. Jest to także poziom, który prawdopodobnie przypieczętuje już czwarty z rzędu wzrostowy tydzień na wykresie cen soi w USA.

Z produkcją soi nie ma większych problemów, a kluczowym czynnikiem wspierającym stronę popytową na rynku soi jest duży popyt na amerykańską soję ze strony Chin. W ostatnich dniach amerykański Departament Rolnictwa potwierdził kilka dużych zamówień na soję ze strony Państwa Środka z dostawami w tym sezonie (czyli sezonie 2020/2021, który rozpoczął się wraz z początkiem września).

W ostatnich miesiącach Chinom wyraźnie zależało na zwiększeniu swojego bezpieczeństwa żywnościowego, czego rezultatem były ogromne zamówienia nie tylko soi, lecz także kukurydzy czy pszenicy oraz wielu innych towarów rolnych. Stany Zjednoczone są natomiast kluczowym producentem wielu towarów rolnych, w tym właśnie soi – dlatego nawet mimo niepewności związanej z relacjami na linii USA-Chiny, oba kraje kierują się przede wszystkim interesem w zakresie handlu towarami.

Duży popyt na soję ze strony Chin był ważnym czynnikiem, który w ostatnich tygodniach wspierał notowania soi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ta sytuacja raczej jest przejściowa, więc istnieje spore prawdopodobieństwo chociażby niewielkiej korekty spadkowej w najbliższym czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane