Ceny detaliczne w Chinach nadal rosną

opublikowano: 10-05-2016, 07:34

Ceny detaliczne wzrosły w kwietniu w Chinach już trzeci miesiąc z rzędu. Ceny produkcji spadły, ale mniej niż oczekiwano.

Ceny detaliczne rosły w kwietniu o 2,3 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Ceny produkcji sprzedanej spadły o 3,4 proc. Oczekiwano 3,7 proc. zniżki. W marcu spadały o 4,9 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wzrost cen detalicznych, głównie z powodu drożejącej żywności, może pozwolić bankowi centralnemu Chin na wstrzymanie się od dalszych obniżek stóp procentowych, uważają eksperci. 

- Stan gospodarki się poprawia – komentuje Ding Shuang, szef działu analizy tzw. Wielkich Chin w Standard Chartered w Hongkongu.

Zwraca uwagę, że poniedziałkowy sygnał od władz, wskazujący na ryzyko związane z rosnącym poziomem zadłużenia w kraju, może zapowiadać umiarkowaną politykę monetarną w przyszłości.  

Ceny produkcji sprzedanej wzrosły o 0,7 proc. w porównaniu z marcem. W marcu rosły o 0,5 proc. w porównaniu z lutym.  To pierwszy jeden po drugim miesięczny wzrost PPI od 2013 roku.

- Przyspieszenie inflacji PPI w ostatnich dwóch miesiącach jest spowodowane przede wszystkim rosnącą ceną stali, do czego przyczyniła się raczej ożywienie spekulacji niż rosnący popyt – tłumaczy Zhou Hao, ekonomista Commerzbanku w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu