Ceny domów w Korei Płd. spadły najmocniej od 2013 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 28-11-2022, 06:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące stopy procentowe, a w ich konsekwencji zwiększające się od ponad roku koszty kredytów uderzają w rynek nieruchomości w południowokoreańskiej gospodarce. W listopadzie spadek cen domów okazał się największy od dziewięciu lat, informuje Bloomberg.

Busan
Busan
SeongJoon Cho/Bloomberg

Dane Kookmin Banku pokazały, że w kończącym się miesiącu ceny domów zniżkowały o 0,32 proc. w porównaniu z listopadem 2021 r. Poniżej tej średniej wypadł stołeczny Seul, gdzie ceny zeszły „jedynie” o 0,12 proc.

Jak podkreślają eksperci, dynamika zmian wydaje się być bardzo umiarkowana, jednak Korea Południowa stosuje nieco inną metodologię wskaźników, która nie jest często porównywalna do innych rozwiniętych gospodarek. Mierząc więc stosowanymi np. w Europie miarami, spadki mogą być o wiele głębsze.

Sytuacja na południowokoreańskim rynku nieruchomości pozostanie bardzo napięta. Wskaźnik nastrojów sugeruje, że korekta będzie się pogłębiać. Wskaźnik oczekiwań ogólnokrajowych odnośnie cen zszedł już do poziomu 59 pkt, podczas gdy wartość rzędu 100 pkt oddziela optymizm od pesymizmu.

Od sierpnia 2021 r. benchmarkowa stopa procentowa wzrosła już o 275 pkt bazowych, a ma jeszcze być wyższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane