Ceny państwowej ziemi rosną wolniej

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 26-02-2010, 12:52

W 2009 r. średnia cena gruntów rolnych wyniosła prawie 15 tys. zł za hektar. To o 19 proc. więcej niż rok wcześniej.

Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) podsumowała ubiegłoroczne transakcje sprzedaży gruntów. Nowych właścicieli znalazło 102 tys. ha ziemi. Oznacza to 30-procentowy wzrost sprzedanej powierzchni nieruchomości gruntowych w porównaniu z 2008 r.

Największe połacie gruntów zmieniły właścicieli w województwach warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. Najmniej sprzedano w małopolskim i łódzkim. Średnia krajowa cena za hektar ukształtowała się na poziomie 14,9 tys. zł., a to oznacza, że była wyższa o 19 proc. niż rok wcześniej (12,5 tys. zł). Agencja zaznacza, że od dwóch lat wyraźnie widać spadek dynamiki wzrostu cen. Największy wzrost zanotowano w 2007 r. (33 proc.). W 2008 r. wyniósł on 28 proc.

— Warto zaznaczyć, że pod koniec roku — w IV kwartale — podpisano najwięcej umów sprzedaży (3,8 tys.) na powierzchnię ponad 46 tys. ha, co zasadniczo wpłynęło na średnią cenę gruntów w całym 2009 r. — informują przedstawiciele ANR.

— Uważam, że i tak należałoby pogratulować ANR, że potrafiła sporo sprzedać w trudnej sytuacji. Analizy wskazują, że w tym roku powinien wzrosnąć popyt, a więc należy oczekiwać odbicia cenowego na rynkach nieruchomości, także komercyjnych — ocenia Roman Fortuna, ekspert rynku nieruchomości.

Najwyższe ceny uzyskano w województwach kujawsko-pomorskim (26,3 tys. zł), śląskim i wielkopolskim. Najniższe w lubelskim oraz lubuskim (9,9 tys. zł).

ANR informuje, że najlepsze ceny uzyskała za niewielkie tereny, do 1 ha powierzchni (ponad 19 tys. zł), oraz za te powyżej 100 ha (ponad 15 tys. zł).

Nabywcami gruntów z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa byli przede wszystkim ich dotychczasowi dzierżawcy korzystający z prawa pierwokupu oraz rolnicy nabywający ziemię w przetargach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane