Czytasz dzięki

Chińczycy kupili od Rio Tinto złoża miedzi i złota w Australii

DI, PAP
opublikowano: 30-07-2013, 12:16

China Molybdenum (CMOC) podpisała z Rio Tinto Group wiążącą umowę sprzedaży 80 proc. udziałów w kopalniach miedzi i złota w Northparkes, w Nowej Południowej Walii w Australii za 820 mln USD.

Po podpisaniu umowy Chris Lynch, dyrektor finansowy Rio Tinto, powiedział, że kopalnie Northparkes są udanym przedsięwzięciem, ale nie jest to wystarczająco duży projekt, aby dopasować go do obecnej strategii Rio Tinto. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2013 r., a po przejęciu 80 proc. udziałów przez CMOC, brytyjsko-australijski gigant nadal będzie administrować kopalnią Northparkes w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Chińska firma CMOC jest czwartym na świecie co do wielkości producentem molibdenu i drugim pod względem produkcji koncentratu wolframu. Zajmuje się przede wszystkim wydobyciem, przetwarzaniem, hutnictwem, obrotem oraz badaniami rozwojowymi produkcji molibdenu, wolframu i innych metali kolorowych.

Największym dotychczasowym przejęciem CMOC był zakup za 45 mln dol. trzech kopalni złota w Chinach w 2008 r.

Lynch oświadczył, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży aktywów w Northparkes wraz z kapitałem za zbycie projektu wydobycia niklu Eagle w USA będą przeznaczone na zakup największego w Republice Południowej Afryki producenta miedzi, Palabora, ma to być sfinalizowane w środę.

Ding Rijia, profesor z pekińskiego Chińskiego Uniwersytetu Górnictwa i Technologii, powiedział we wtorek ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że z powodu spadających cen surowców na świecie znacznie obniżyły się dochody górnictwa. Wielkie korporacje wydobywcze, takie jak Rio Tinto, brytyjsko-australijski BHP Billiton czy europejski Gold Fields dążą do obniżenia kosztów dzięki sprzedaży peryferyjnych aktywów.

Zdaniem Dinga transakcja China Molybdenum może być kolejnym ważnym zakupem zamorskich aktywów górniczych w tym roku. CMOC będzie w stanie kontrolować przedsiębiorstwo, które pod administracją Rio Tinto w 2012 r. wyprodukowało ponad 43 tys. ton miedzi górniczej. Będzie to również dla CMOC ważny ośrodek szkoleniowy, gdzie chiński personel będzie poznawał nowoczesne metody wydobycia i przetwarzania rud metali.

Lin Boqiang, dyrektor Chińskiego Centrum Badań Ekonomicznych Energetyki Uniwersytetu w Xiamen (prowincja Fujian), powiedział, że cena transakcji jest dużo niższa, niż przewidywali to analitycy branżowi i odpowiada w przybliżeniu kwocie, jakiej domagał się Rio Tinto.

Chiny w ostatnich latach kupiły za granicą liczne aktywa górnicze, by zapewnić sobie bezpieczeństwo surowcowe. W 2012 r. Chińczycy dokonali największych na świecie zakupów aktywów górniczych – przejęli 147 projektów za 21,7 mld dol. W roku bieżącym zakończyli już 67 transakcji w tej branży o wartości 7,1 mld dol. - wynika z danych Chińskiej Izby Handlu Międzynarodowego w Pekinie.

Według Lina chińskie firmy zdają sobie sprawę, że większość zagranicznych fuzji i przejęć aktywów górniczych jest już zakończonych i rynek aktywów górniczych się kurczy. W związku z tym ceny nie spadną w najbliższym czasie, co oznacza, że zakupy kolejnych obiektów górniczych będą droższe.

Zdaniem Lina globalny popyt na rynku przejęć i fuzji w branży górniczej nadal będzie rosnąć w drugiej połowie tego roku. Chiny i Indie będą dużo inwestować na zagranicznych rynkach w wydobycie złota, węgla, miedzi, rud żelaza i innych minerałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane