Chińczycy zaczęli odwierty ropy w Iraku

IAR
opublikowano: 04-01-2009, 16:58

Chiński Narodowy Koncern Naftowy (CNPC) jako pierwsza zagraniczna firma od 1972 roku, rozpoczął odwierty na irackich polach naftowych. Wartość projektu szacuje się na 3 miliardy dolarów.

Przedstawiciele chińskiego koncernu CNPC zainaugurowali projekt na położonym w prowincji Wasit we wschodniej części Iraku polu naftowym al-Adhab. W ciągu najbliższych trzech lat produkcja ropy w al-Adhab ma sięgnąć poziomu 25 tysięcy baryłek dziennie. W perspektywie 6 lat wydobycie ma zostać zwiększone do 115 tysięcy baryłek.

Chiński koncern naftowy podpisał z władzami Iraku kontrakt na 23 lata. CNPC starał się o prawa do eksploatacji irackich złóż jeszcze za czasów, kiedy krajem rządził Saddam Husajn. Szybki wzrost gospodarczy Chin sprawił, że w Państwie Środka gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na surowce energetyczne. W ostatnich latach Pekin w poszukiwaniu surowców zwrócił się w stronę państw afrykańskich. Szacuje się, że 30 procent importu ropy do Chin pochodzi właśnie z Afryki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane