Chińska gospodarka przyspiesza wzrost

opublikowano: 17-01-2018, 20:28

Chińska gospodarka, druga pod względem wielkości na świecie po amerykańskiej, jest na dobrej drodze do odnotowania pierwszego pełnego przyspieszenia od 2010 r., kiedy to PKB Państwa Środka przekroczył japoński, donosi Bloomberg.

Według agencji zaplanowana na czwartek prezentacja danych pokaże, że chińska gospodarka wzrosła w całym 2017 r. o 6,8 proc. Tymczasem w 2016 r. dynamika PKB wyniosła 6,7 proc. i była najniższa od 26 lat.

Zobacz więcej

Chiny, produkcja

Bloomberg

Analitycy oczekują przy tym, że wzrost w samym czwartym kwartale spowolnił do 6.7 proc. w 6,8 proc. trzy miesiące wcześniej.

Z kolei sprzedaż detaliczna w  grudniu miała wzrosnąć o 10,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 r., w takim samym tempie jak w listopadzie.

Wydaje się, że chińska gospodarka zakończyła 2017 rok na silniejszym poziomie, niż początkowo oczekiwaliśmy - napisał w notatce Yao Wei, główny ekonomista Chin w Societe Generale SA w Paryżu. Ta dynamika, zwłaszcza część napędzana popytem zewnętrznym, może utrzymać się w nowym roku - dodaje.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu