Chiński eksport wzrósł najmocniej od 21 miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-12-2020, 06:20

Kolejne optymistyczne dane napłynęły z chińskiej gospodarki. Eksport tego kraju odnotował w listopadzie 2020 największy wzrost od lutego 2018 r. Wskazuje to na silny globalny popyt, który odżył po pierwszej fali pandemii, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według danych chińskiego urzędu statystycznego, w minionym miesiącu sprzedaż zagraniczna Państwa Środka zwiększyła się aż o 21,1 proc. w porównaniu z listopadem 2019 r. niemal dwukrotnie więcej niż zakładała mediana prognoz ekonomistów, kształtująca się na poziomie 12 proc. Widoczne było też znaczące przyspieszenie względem października, kiedy to eksport wzrósł o 11,4 proc.

Z kolei import za Wielki Mur wzrósł „jedynie” o 4,5 proc. W tym przypadku oczekiwano wartości rzędu 6,1 proc. Mieliśmy też do czynienia z wyhamowaniem dynamiki importu wobec 4,7 proc. miesiąc wcześniej.

W efekcie nadwyżka handlowa Chin wyniosła 75,42 mld USD i osiągnęła najwyższy poziom od 1981 r., odkąd zbierane są w tej formie dane. Ekonomiści spodziewali się znacznie niższego wyniku, rzędu 53,5 mld USD. W październiku nadwyżka miała wartość 58,44 mld USD.

Chiński eksport był wspierany przez silny popyt zagraniczny na sprzęt ochrony osobistej (PPE) i produkty elektroniczne do pracy w domu, a także sezonowe zapotrzebowanie związane z rozpoczętym okresem bożonarodzeniowym.

W poprawie wyniku sprzedaży zagranicznej nie zaszkodził nawet umacniający się szósty miesiąc z rzędu juan, notujący najdłuższa taką serię od końca 2014 r., który wspiął się na 2 ½ roczne maksimum.

Nadwyżka handlowa Państwa Środka w obrocie ze Stanami Zjednoczonymi zwiększyła się z 31,37 mld USD w październiku do 37,42 mld w listopadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane