Chiny kupują mniej ropy od Arabii Saudyjskiej

opublikowano: 23-10-2014, 14:13

Chiny zmniejszyły import ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej, mimo że największy na świecie eksporter surowca obniżył ceny by  zwabić azjatyckich klientów wśród rosnącej konkurencji od Kolumbii po Oman, informuje Bloomberg.

Dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej spadły we wrześniu o 2,7 proc. do 4,74 mln ton w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., wynika z danych opublikowanych przez Generalny Urząd Ceł w Pekinie. Tymczasem import z Kolumbii zwiększył się o 389,6 proc. a z Rosji o 56,8 proc.

Według danych zebranych przez agencję Bloomberg, średnia cena arabskiego surowca wynosiła 102,3 USD za baryłkę. W przypadku surowca z Kolumbii było to średnio 94,56 USD, a baryłka ropy dostarczanej z Brazylii kosztowała 95,27 USD.
Zgodnie z prognozą Międzynarodowej Agencji Energii, w IV kw. Chiny będą importować co najmniej 26 mln ton ropy miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane