Chiny: mocny skok inflacji producenckiej

opublikowano: 11-06-2018, 07:14

Inflacja producencka (PPI) w Chinach przyszpieszyła w maju mocniej od prognoz, wsparta zwyżką notowań surowców takich jak ropa czy metale.

Indeks cen producentów wzrósł w maju 2018 r. o 4,1 proc. w ujęciu rocznym, wynika z danych chińskiego urzędu statystycznego. Tymczasem mediana prognoz analityków wskazywała na 3,9 proc. dynamikę wobec 3,4 proc. zwyżki w kwietniu.

Z kolei ceny konsumenckie w maju wzrosły o 1,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. 

Choć przyspieszenie PPI i łagodniejsza inflacja konsumencka mogą utrzymać marże w przypadku części chińskiego przemysłu, nie ma jednak oznak trwałego odbicia w inflacji. Przewiduje się, że wskaźnik cen producenckich odnotuje w całym bieżącym roku „jedynie” 3,3 proc. wzrost spowalniając z 6,3 proc. wzrostu w roku 2017, który wsparł globalną zwyżkę inflacji.

Wzrost cen towarów wynikał zarówno z silnych cen ropy naftowej, jak i stabilnego popytu krajowego - ocenia Larry Hu, ekonomista z Macquarie Securities w Hongkongu. Dodaje, że "…gospodarka utrzymała dobre tempo w drugim kwartale, ale stopniowo zwolni w drugiej połowie tego roku".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane