Czytasz dzięki

Chiny: pierwszy od początku pandemii wzrost produkcji przemysłowej

opublikowano: 15-05-2020, 06:07

W kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła w drugiej gospodarce świata mocniej niż oczekiwano. Spadek sprzedaży detalicznej jednak również był większy od prognoz.

W kwietniu produkcja przemysłowa w Chinach rosła o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano zwyżki o 1,5 proc. W marcu spadała o 1,1 proc.

Zobacz więcej

Chiny, produkcja

Bloomberg

Sprzedaż detaliczna spadła w tym samym miesiącu o 7,5 proc. Prognozowano zniżkę o 6,0 proc.

W okresie pierwszych czterech miesięcy roku inwestycje w dobra trwałe spadły o 10,3 proc. Po trzech miesiącach spadały o 16,1 proc.

Stopa bezrobocia w miastach wzrosła do 6 proc. z 5,9 proc. w miastach.

- Dane są zgodne z ogólnym trendem wskazującym, że podaż jest silniejsza niż popyt i głównym napędem poprawy sytuacji jest podaż – powiedział Larry Hu, główny ekonomista ds. Chin w Macquarie Group. – Patrząc w przyszłość, gospodarka Chin będzie musiała stawić czoło silnym przeciwnościom jeśli w ciągu kilku następnych miesięcy popyt nadal będzie słaby. Stopa bezrobocia wynosząca 6 proc. jest zaniżona w obecnej sytuacji – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane