Chiny: Protesty rolników wymusiły zamknięcie fabryki farmaceutycznej

Polska Agencja Prasowa SA
19-07-2005, 12:14

Rolnicy we wschodnich Chinach zaatakowali w ostatnich dniach zatruwające środowisko zakłady farmaceutyczne i doprowadzili do ich zamknięcia.

Rolnicy we wschodnich Chinach zaatakowali w ostatnich dniach zatruwające środowisko zakłady farmaceutyczne i doprowadzili do ich zamknięcia.

Zakłady farmaceutyczne w Jingxin, we wschodniej prowincji Zhejiang, około 200 km na południe od Szanghaju, były od dłuższego czasu przedmiotem skarg okolicznych wieśniaków, którzy twierdzili, że odpady chemiczne z fabryki niszczą zbiory, zanieczyszczają pobliską rzekę i szkodzą zdrowiu ludzi.

Protesty, które wybuchły 4 lipca, kiedy grupa wieśniaków przypuściła szturm na fabrykę, zmusiły do wstrzymania produkcji.

Do ponownych zamieszek doszło w ostatnią niedzielę. Spowodowały je doniesienia o planach kierownictwa zakładów wznowienia przeróbki około tysiąca ton chemikaliów, szczególnie niebezpiecznych w warunkach letnich upałów. Według lokalnych władz, w niedzielnych protestach uczestniczyło kilkaset osób. Przekazy internetowe podnoszą tę liczbę do 20 tys. Niektóre informacje mówiły o "rewolucji na rzecz ochrony środowiska".

Do ochrony fabryki skierowano oddziały policji. Przedstawiciel kierownictwa zakładów potwierdził wiadomość o zawieszeniu wszelkich czynności operacyjnych.

Niepokoje w Jingxin były ostatnim z serii protestów na chińskich wsiach, gdzie władze stoją w obliczu rosnącego niezadowolenia ludności z powodu panoszącej się korupcji i rosnącej przepaści między biednymi i bogatymi. Jednocześnie Chiny, na drodze do głównych potęg ekonomiczny świata, płacą wysoką cenę za szybki wzrost w postaci degradacji środowiska naturalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: Protesty rolników wymusiły zamknięcie fabryki farmaceutycznej