Ciekawe zależności?

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 19-04-2022, 17:15

Wtorkowe popołudnie przynosi wyraźne odbicie indeksów na Wall Street po starcie rynku kasowego o godz. 15:30.

Co ciekawe ma to miejsce przy jednoczesnym biciu nowych tegorocznych maksimów na rentownościach amerykańskich obligacji (10-letnie powyżej 2,90 proc.), po tym jak James Bullard z FED zasugerował możliwość jednorazowej podwyżki stóp procentowych aż o 75 p.b. Co ciekawe w takiej sytuacji dolar nie zyskuje na szerokim rynku, a w przestrzeni G-10 słabe są tylko jen i frank, chociaż na horyzoncie można wskazać ryzyka w postaci drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji w najbliższą niedzielę, problem z COVID w Chinach, czy też ostateczną walkę o ukraiński Donbas, jaka rozegra się w najbliższych trzech tygodniach.

Czy inwestorzy są zmęczeni pewnymi tematami? A może te zostały już zdyskontowane? Nie będzie przełomowym odkryciem fakt, że bariera 3,00 proc. rentowności na 10-letnich treasuries będzie ważnym punktem w rynkowej dyskusji w najbliższych dniach. Jednocześnie trudno sobie wyobrazić, aby z radykalnymi opiniami Bullarda mogli zgadzać się inni członkowie FED. Niewykluczone też, że FED nie będzie chętny, aby w komunikacie po posiedzeniu 4 maja jednoznacznie sugerować, że ruchy o 50 p.b. na stopach procentowych będą w kolejnych miesiącach "nową normalnością".

Do czego zmierzam? Być może pomału zbliżamy się do pewnego przełomu na rynkach i warto będzie zwrócić większą uwagę na prawdopodobieństwa pewnej zmiany tradycyjnych schematów i zależności.

Koszyk dolara pnie się na razie w górę, choć do kluczowej strefy oporu (na żółto na wykresie) jest coraz bliżej.

Na EURUSD próba wyraźniejszego wyjścia ponad poziom 1,08 nie była dzisiaj udana. W kolejnych dniach presja z tytułu wyborów we Francji może być wyraźniejsza. Zwłaszcza, że kluczowa może okazać się frekwencja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane