Co i za ile u deweloperów?

o RED Real Estate Development
opublikowano: 22-11-2010, 16:39

Deweloperzy notują znaczną poprawę sprzedaży w trzech kwartałach br. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jakich mieszkań szukamy najczęściej? Jak kształtują się ceny? Co oferuje rynek?

W tej kwestii od dawna nic się nie zmieniło. W stolicy najszybciej znajdują nabywców mieszkania dwupokojowe o pow. do 45 - 50 mkw. w cenie nie przekraczającej 8 tys. zł za mkw. Przy metrażu większym niż 55 mkw. kupujący szukają już trzech pokoi. Z obliczeń analityków portalu Tabelaofert.pl wynika, że średnia stołeczna stawka mkw. nowego mieszkania kształtuje się na poziomie ok. 8,6 tys. zł.

Zobacz więcej

Osiedle Alpha realizowane przez RED Real Estate Development.

Co kupujemy?

W III kw. br. w całym kraju najbardziej poszukiwane były małe lokale. Jak wynika ze statystyk serwisu OtoDom.pl, najwięcej, bo 24 proc. zapytań dotyczyło mieszkań do 30 mkw. Najmniejsze lokale można kupić w Warszawie od 200 tys. zł. Takie mieszkania znikają z ofert deweloperów nawet przed rozpoczęciem budowy. Mieszkania 2- lub 3-pokojowe o powierzchni do 60 mkw. wyszukiwało 18 proc. potencjalnych klientów, a 3- lub 4-pokojowe od 60 do 80 mkw. wpisywało do wyszukiwarki 16 proc. poszukujących. Przy czym, w tym roku z wyszukiwarki portalu skorzystało dwukrotnie więcej osób niż w zeszłym roku.

Zwiększone zainteresowanie kupujących potwierdzają deweloperzy. - W rozpoczętym w maju br. nowym etapie budowy osiedla Alpha sprzedaliśmy już większość mieszkań. Budujemy w segmencie popularnym. Cena mkw. w naszej inwestycji (6950 zł/mkw. – 7350 zł/mkw.) jest niższa od średniej stawki za mkw. nowego mieszkania w Warszawie i dlatego nie mamy problemu ze sprzedażą. Najszybciej kupujący decydują się na lokale dwupokojowe o najmniejszej powierzchni 39 mkw. i trzypokojowe 49 metrowe, których ceny całkowite są najmniejsze. – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Droższe mieszkania długo czekają na klienta. Im większy metraż i wyższa cena, tym dłużej trzeba szukać nabywcy. Gotowe lokale, na które nie ma chętnych to najczęściej duże mieszkania z górnej półki. Prawie 60 proc. całej oferty stanowią lokale o powierzchni ponad 60 mkw., obliczają analitycy redNet Consulting. Jeśli chodzi o gotowe lokale, ponad 74 proc. ma metraż większy niż 60 mkw. 

Umocnienie rynku

Deweloperzy stosują bonifikaty oraz upusty, które intensyfikują sprzedaż. Dlatego w gotowych już inwestycjach tempo sprzedaży w ostatnich miesiącach wzrosło. Kupujący podpisują też znacznie więcej umów niż w zeszłym roku na lokale, które oferują inwestorzy na wczesnym etapie realizacji.

Jeśli na rynku oferowanych jest dużo gotowych mieszkań, świadczy to o jego złej kondycji. Dwa lata temu, w 2008 r. dostępne były tylko projekty w fazie realizacji. W 2009 r. połowę całej oferty rynku pierwotnego stanowiły mieszkania gotowe. Od połowy zeszłego roku jednak udział gotowych mieszkań w ofercie systematycznie maleje. To efekt większej dostępności kredytów. Rynek nieruchomości zaczyna się stabilizować.

Według specjalistów z firmy doradczej Cushman & Wakefield w Polsce ten rok na rynku pierwotnym może zamknąć się wielkością transakcji na poziomie ok. 2 mld euro. Taki wynik po raz ostatni notowany był przed 2008 r., tj. przed kryzysem. Oznaczałoby to o niemal połowę lepszy rezultat sprzedaży niż w ubiegłym roku. W III kwartale tego roku wartość transakcji wyniosła ok. 655 mln euro, a to ponad sześciokrotny wzrost w stosunku do III kwartału 2009 roku. W tym roku mamy też najwyższą ilość zawieranych transakcji od ponad dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: o RED Real Estate Development

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Co i za ile u deweloperów?