Cormay prosi o kapitał na zakupy

AMB
opublikowano: 26-06-2008, 00:00

Producent odczynników do diagnostyki medycznej chce przejąć wytwórcę aparatury. To główny cel rozpoczynającej się oferty publicznej.

Producent odczynników do diagnostyki medycznej chce przejąć wytwórcę aparatury. To główny cel rozpoczynającej się oferty publicznej.

PZ Cormay, spółka produkująca odczynniki i testy do diagnostyki in vitro, kontrolowana i zarządzana przez Tomasza Tuorę, rozpoczęła wczoraj budowę księgi popytu. Do sprzedania ma 10 mln akcji: 6 mln dla dużych i 4 mln dla drobnych inwestorów. Liczy, że zdobędzie na rynku 26-40 mln zł. Zapisy potrwają od 30 czerwca do 3 lipca. Przydział akcji ma nastąpić 8 lipca. Debiut ma nastąpić półtora tygodnia od rozliczenia oferty.

Sporą część oczekiwanych wpływów z emisji (do 23 mln zł) Cormay chce przeznaczyć na uruchomienie produkcji własnej linii aparatów diagnostycznych. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to przejęcie szwajcarskiego producenta, z którym spółka podpisała już list intencyjny.

— Dzięki temu zyskalibyśmy nie tylko możliwość produkowania aparatury we własnym zakresie, ale też szwajcarską markę znaną na kilkudziesięciu światowych rynkach — mówi Tomasz Tuora.

Cormay chciałby sfinalizować transakcję we wrześniu. Na początku zamierza dokapitalizować Szwajcarów, obejmując 51 proc. udziałów. Liczy, że przedstawienie laboratoriom diagnostycznym kompletnej oferty — zawierającej sprzęt i odczynniki — wzmocni jego pozycję na rynku i pozwoli dołączyć do grona światowych średniaków w branży.

— 60-70 proc. tego rynku kontroluje pięć światowych gigantów. Jego wartość szacuje się na 22-25 mld EUR — dodaje prezes Cormaya.

Polski rynek diagnostyki rośnie i podobnie jak cała branża usług medycznych ma dobre perspektywy. Na razie jego wartość to, według Cormaya, około 550 mln zł, a prognozowane tempo wzrostu do 2014 r. sięga 20 proc.

Ponad połowa przychodów firmy pochodzi z eksportu. Cormay ma siedem rynków strategicznych, z których najważniejszy jest rosyjski przynoszący mu prawie 40 proc. wpływów ze sprzedaży zagranicznej. Z Europy Zachodniej pochodzi niespełna 10 proc. przychodów — mniej niż z Turcji, Rumunii czy Białorusi.

Skonsolidowane przychody grupy (wraz ze spółką rosyjską i białoruską) wyniosły w 2007 r. 29,9 mln zł, a zysk netto 1,7 mln zł. W tym roku Cormay zamierza zarobić netto blisko 1,8 mln zł przy sprzedaży 31,5 mln zł.

Marka z przeszłością

W branży medycznej, a zwłaszcza farmaceutycznej, marka Cormay wciąż budzi skojarzenia z hurtownią leków o tej samej nazwie, w którą zaangażowana była rodzina Tuorów. Cormay był liderem w branży, obok PGF i Farmacolu, i mógł się pochwalić 10-procentowym udziałem w rynku. Jesienią 2001 r. hurtownia upadła, zostawiając wielomilionowe długi u producentów leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu