CTI: w 2030 roku 97 proc. elektrowni węglowych w Europie z ujemnym cash flow

opublikowano: 08-12-2017, 11:48
aktualizacja: 08-12-2017, 11:49

Do końca następnej dekady niemal wszystkie elektrownie węglowe w Unii Europejskiej będą wydawały więcej niż wynosi ich dochód. Obecnie już 54 proc. nie jest w stanie wyjść na swoje, głosi opublikowany w piątek raport Carbon Tracker Initiative (CTI) z Londynu.

CTI podkreśla, że wiele elektrowni węglowych działa dzięki wsparciu państwa, które potrzebuje ich jako zabezpieczenia na okres niedostatecznej produkcji energii przez elektrownie wiatrowe i słoneczne. Z jego prognozy wynika, że w 2030 roku 97 proc. elektrowni węglowych będzie miało ujemny cash flow kiedy Komisja Europejska zakończy w połowie przyszłej dekady płacenie im za tzw. utrzymanie potencjału produkcyjnego, a także kiedy rozwinie się jeszcze bardziej technologia akumulowania energii, która pozwoli zaspokajać popyt w szczytowych momentach.

ekologia, energetyka, dymy, zanieczyszczenia, globalne ocieplenie
ekologia, energetyka, dymy, zanieczyszczenia, globalne ocieplenie
Bloomberg

- Elektrownie węglowe znajdą się w spirali śmierci i jest niewiele, co mogą robić właściciele takich aktywów niż lobbować i mieć nadzieję, że państwo ich uratuje – powiedział  Matthew Gray, analityk Carbon Tracker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane