Czytasz dzięki

CVC myśli o wspólniku

Po ewentualnym przejęciu PKP Energetyka CVC doprosi do inwestycji krajowego partnera. Czy to uciszy krytyków?

CVC Capital Partners, międzynarodowy gigant private equity, rozpoczyna właśnie wyłączne negocjacje z kolejową grupą PKP w sprawie prywatyzacji PKP Energetyka. Wygląda na to, że ma pomysł, jak uspokoić sceptyków, obawiających się prywatnego inwestora w infrastrukturze energetycznej.

ZWYCIĘZCA:
ZWYCIĘZCA:
Zainteresowanie prywatyzowaną PKP Energetyką było duże. Po ostrej rywalizacji najlepszą cenę zaoferował CVC Capital Partners, w którym dyrektorem jest Przemysław Obłój. Gigant sektora private equity przelicytował państwowe Tauron i Energę.
Marek Wiśniewski

— Jesteśmy otwarci na to, by po zawarciu transakcji nawiązać współpracę z partnerem. Chętnie zaprosimy do takich rozmów dużych poważnych inwestorow z polskim kapitałem — mówi Przemysław Obłój, dyrektor w CVC.

Zaangażowanie do współpracy podmiotu krajowego mogłoby wytrącić argumenty takim krytykom, jak Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. W wywiadzie dla agencji ISB News powiedział ostatnio, że sprzedaż PKP Energetyka CVC mogłaby być „niezgodna z interesem państwa (…) i wyjątkowo szkodliwa”. Nie od rzeczy byłoby również przypomnieć, że prywatna własność w infrastrukturze energetycznej funkcjonuje w Polsce od lat (np. część warszawskiej infrastruktury ma niemiecka firma RWE), a w Europie jest niemal powszechna. Można przypuszczać, że do rozmów z CVC mogłyby przystąpić takie podmioty, jak PZU i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Ubezpieczeniowy gigant był przecież zainteresowany inwestycją w PKP Energetyka — składał ofertę jako konsorcjant państwowego Tauronu.

PIR z kolei zapowiedziały utworzenie Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma się skoncentrować m.in. na dużych projektach z sektora energetycznego. PKP Energetyka pasowałaby tu jak ulał. Plan pozyskania partnera nie oznacza, że CVC brakuje pieniędzy na polską inwestycję. Wręcz przeciwnie — z zebranego dwa lata temu nowego funduszu firma ma jeszcze ok. 7 mld EUR i chętnie coś wyda w Polsce.

— To największy rynek w regionie i od 2009 r. przyglądamy się tu rozmaitym transakcjom, niemal z każdego sektora — mówi Przemysław Obłój.

Harmonogram ogłoszony przez PKP zakłada, że prywatyzacja PKP Energetyka zostanie zakończona w trzecim kwartale. Może to być pierwsza transakcja CVC w Polsce. Fundusz ma wprawdzie nad Wisłą osiem inwestycji, są to jednak oddziałyfirm pochodzących z innych krajów — jak sieć perfumerii Douglas, wynajmujący pojazdy Fraikin czy chemiczny Univar. Ani CVC, ani grupa PKP nie ujawniają ceny zaoferowanej za PKP Energetykę. Rynek spekuluje jednak, że oferty sięgały nawet 1,1 mld zł plus dług, szacowany na 500-700 mln zł. Spółka potrzebuje też inwestycji.

— To będą setki milionów złotych, które trzeba przeznaczyć — w ramach całego programu modernizacji kolei — m.in. na unowocześnienie sieci trakcyjnej. Do tego potrzebne są inwestycje w systemy IT, umożliwiające np. zdalne zarządzanie siecią, a także systemy zarządcze — mówi Przemysław Obłój. Szczegółów strategii CVC nie chce jeszcze ujawniać — zasłania się tajemnicą negocjacji. Przemysław Obłój podkreśla jednak, że perspektywiczne są wszystkie trzy filary biznesu PKP Energetyka — usługi (remonty, modernizacje sieci energetycznych), dystrybucja i sprzedaż prądu.

Emerytalny gigant

CVC to gigant w sektorze private equity. Zarządza aktywami o wartości 52 mld USD, a w portfelu ma m.in. prawa marketingowe do Formuły 1. Szczyci się profilem kapitałodawców — są to wielkie fundusze emerytalne, głównie z Ameryki Północnej (54,9 proc.), a także z Europy (27,8 proc.), Azji i Bliskiego Wschodu. Powierzają CVC kapitał na 10 lat, a to dużo na tle sektora private equity, który zwykle ma horyzont 4-letni.

Emerytalny gigant

CVC to gigant w sektorze private equity. Zarządza aktywami o wartości 52 mld USD, a w portfelu ma m.in. prawa marketingowe do Formuły 1. Szczyci się profilem kapitałodawców — są to wielkie fundusze emerytalne, głównie z Ameryki Północnej (54,9 proc.), a także z Europy (27,8 proc.), Azji i Bliskiego Wschodu. Powierzają CVC kapitał na 10 lat, a to dużo na tle sektora private equity, który zwykle ma horyzont 4-letni.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane