Czytasz dzięki

Cyfrowe rozwiązania przyspieszają finansowanie

DK
opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Innowacyjne technologie coraz śmielej wkraczają na rynek usług faktoringowych, zwłaszcza że ta branża wiele zyskuje dzięki uczącym się algorytmom.

Możliwości wprowadzenia innowacyjnych cyfrowych rozwiązań do działań i oferty faktorów jest sporo. Dla tej branży, podobnie jak dla innych usług finansowych, kluczowy jest sprawny proces tzw. onboardingu klienta. I już w tym aspekcie technologia okazuje się pomocna.

Nowoczesne rozwiązania oparte na machine learning są przyszłością
branży faktoringowej — przekonuje Michał Pawlik, współzałożyciel i prezes
zarządu SMEO.pl.
Zobacz więcej

SYSTEM, KTÓRY SIĘ UCZY:

Nowoczesne rozwiązania oparte na machine learning są przyszłością branży faktoringowej — przekonuje Michał Pawlik, współzałożyciel i prezes zarządu SMEO.pl. FOT. ARC

— Kluczowym elementem procesu onboardingu jest weryfikacja klienta, którą np. nasza firma opiera zarówno na danych finansowych, jak i behawioralnych. Analizujemy więc dane dotyczące zachowań klienta w trakcie składania wniosku, informacje, z jakiego urządzenia i oprogramowania korzysta, czy dane pochodzące z mediów społecznościowych. Co istotne, nasz system scoringowy jest oparty na machine learning, a więc sam „się uczy”, jak ma się zachowywać — tłumaczy Michał Pawlik, współzałożyciel i prezes SMEO.pl, fintechowej spółki faktoringowej dedykowanej mikroprzedsiębiorcom.

Bezpieczeństwo procesu i skuteczna weryfikacja klienta to jedna strona medalu. Drugą jest satysfakcja klienta. Jeśli czeka on na pieniądze zbyt długo, na pewno nie będzie zadowolony, więc każdy faktor musi pracować nad tym, by jak najszybciej dostarczyć środki finansowe. Również i w tym obszarzetechnologia przychodzi w sukurs. Alternatywą jest stworzenie tzw. inteligentnej matrycy płatniczej, która automatycznie dobiera optymalną metodę wypłaty środków, uwzględniając czas, koszt i kanał przeprowadzanej transakcji.

— Dzięki temu klient otrzymuje środki na swoje konto nawet w 15 minut od pozytywnej decyzji o sfinansowaniu faktury. System sam wybiera, czy pieniądze przesyła za pomocą zwykłego przelewu bankowego, płatności natychmiastowej (usługi Express Elixir) czy innej metody płatności — wyjaśnia Michał Pawlik.

Atrakcyjne dla branży faktoringowej są dziś wszystkie rozwiązania typu „wallet”, czyli cyfrowe portfele, które pozwalają na dostęp do gotówki bez potrzeby logowania do banku, posiadania karty itp.

— Cyfrowe portfele mogą przyspieszyć przekazywanie pieniędzy klientom, a także pozwalają nam myśleć o rozwiązaniach, które nie są możliwe tam, gdzie bank jest jedynym pośrednikiem między nami a klientem — zapewnia Michał Pawlik.

Zaznacza przy tym, że aby wyprzedzać konkurencję, nie można opierać się na gotowych rozwiązaniach. Trzeba tworzyć własne. Według ekspertów SMEO.pl, dla faktorów dużą zmianą, również z poziomu technologii, okazało się wejście w życie unijnej dyrektywy PSD2 dotyczącej usług płatniczych. Polska, dostosowując się do jej wymagań, znowelizowała ustawę o usługach płatniczych, a jej przepisy zostały wdrożone przez banki i inne instytucje finansowe do 14 września 2019 r. Główne założenia dyrektywy PSD2 to zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów i ochrona przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym oraz wzrost szybkości realizacji płatności bezgotówkowych.

— Dyrektywa PSD2 umożliwia korzystanie z dużo szerszego dostępu do bankowych danych, a tym samym ściślejszą współpracę banków i fintechów. W perspektywie czasu daje ona zarówno dostęp do szeregu informacji bankowych, jak i umożliwia lepszą integrację rozwiązań oferowanych przez fintechy w bankowych systemach. To pozwala wyobrazić sobie, np. oferowanie przez banki rozwiązań faktoringowych stworzonych przez fintechowe spółki w dużo szerszym zakresie niż obecnie — opowiada Michał Pawlik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DK

Polecane