Czasem wskazana rejestracja na VAT

Tomasz Stankiewicz, Anna Kuczyńska
16-09-2004, 00:00

Realizacja transakcji z partnerami z różnych krajów otwiera wiele możliwości.

W przypadku pierwszej transakcji opisanej przez czytelnika, dla nabywcy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). W świetle VI dyrektywy VAT będzie nią bowiem dostawa towarów przez podmiot hiszpański, gdy są przemieszczane z Hiszpanii do innego kraju UE (tu: Holandii).

Nie w Polsce

Należy podkreślić, iż z punktu widzenia polskich przepisów transakcja nie stanowi jednak WNT w Polsce. Zgodnie z art. 25 ust. 1. ustawy o VAT, WNT uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu (tu: w Holandii). Zatem zakup nie podlega opodatkowaniu polskim VAT.

Z drugiej strony, również późniejsza dostawa z Holandii do Japonii nie stanowi eksportu towarów w zakresie polskiego VAT. Zgodnie z naszą ustawą o VAT, eksportem towarów jest bowiem potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z Polski poza terytorium wspólnoty.

W świetle VI dyrektywy VAT obie transakcje powinny stanowić odpowiednio WNT oraz eksport towarów w Holandii i być opodatkowane VAT w tym kraju. Podmiot polski powinien zasadniczo zarejestrować się dla celów VAT w Holandii i rozliczyć podatek jako holenderski podatnik. Niemniej VI dyrektywa VAT przewiduje możliwość uproszczonego rozliczenia takiej transakcji w zakresie VAT już w Hiszpanii, przy zachowaniu odpowiednich warunków, które mogą być określone w lokalnych (holenderskich i hiszpańskich) przepisach o VAT. W takim przypadku pierwsza transakcja byłaby traktowana jako zakup lokalny towaru w Hiszpanii (polska firma otrzymałaby fakturę z kwotą hiszpańskiego VAT), a druga jako eksport z Hiszpanii do Japonii. Wykorzystanie tej opcji oznaczałoby jednak konieczność rejestracji przez polską spółkę dla celów VAT w Hiszpanii.

Firma powinna więc rozważyć możliwość zarejestrowania się na potrzeby VAT w Holandii lub w Hiszpanii, mając na względzie przesłanki biznesowe oraz lokalne przepisy o VAT w tych krajach.

Pośrednio do Rumunii

W drugim przypadku, który opisał czytelnik, nie ma znaczenia, że nabywca jest podatnikiem VAT z innego kraju UE. W zakresie polskiego VAT transakcję należy potraktować jako eksport towarów. Zgodnie z art. 2 ust. 8 polskiej ustawy o VAT, jest nim potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z Polski poza wspólnotę w wykonaniu czynności dostawy towarów, jeżeli dokonywany jest przez:

- dostawcę lub w jego imieniu (eksport bezpośredni),

- nabywcę z siedzibą poza Polską lub w jego imieniu (eksport pośredni).

Z punktu widzenia VAT transakcja stanowi eksport pośredni, jako że dostawa dokonywana jest na warunkach EXW Polska (wywóz do Rumunii organizuje zagraniczny nabywca).

Transakcja będzie więc podlegała opodatkowaniu stawką 0 proc. polskiego VAT z tytułu eksportu towarów pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres, w którym dokonano dostawy, będzie miał kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz towaru poza wspólnotę. Należy podkreślić, iż z tego dokumentu musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Jeśli warunek ten nie zostanie spełniony, polski dostawca będzie zasadniczo obowiązany do opodatkowania eksportu towarów stawką VAT właściwą dla dostawy w kraju. Jednak w przypadku późniejszego otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz poza UE, byłby uprawniony do korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym transakcję rozliczono z zastosowaniem stawki krajowej podatku.

Tomasz Stankiewicz starszy konsultant; Anna Kuczyńska konsultant PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Stankiewicz, Anna Kuczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Czasem wskazana rejestracja na VAT