Czech reanimuje Morcinka

MT
opublikowano: 18-10-2007, 00:00

Miliarder zza Olzy dobił targu z Jastrzębską Spółką Węglową. Jego wejście do kopalni ma być wstępem do dużych interesów w Polsce.

Miliarder zza Olzy dobił targu z Jastrzębską Spółką Węglową. Jego wejście do kopalni ma być wstępem do dużych interesów w Polsce.

Zdenek Bakala, czeski król węgla, wchodzi do Polski. Jego niderlandzka firma New World Resources (NWR) podpisała z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW) list intencyjny w sprawie wspólnej eksploatacji złóż w kopalni Morcinek w Kaczycach na granicy polsko-czeskiej. Tuż za miedzą działają Ostravsko-Karvinske Doly (OKD), kopalnie należące już do grupy biznesmena zza południowej granicy.

Bogaty w węgiel koksowy Morcinek został zamknięty w 1999 r. Profesor Antoni Tajduś, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, uważa, że była to błędna decyzja. Dziś takiego węgla na rynku brakuje, dlatego JSW i NWR chcą ożywić kopalnię.

— Uruchomienie wydobycia w Morcinku pozwoli na uzyskanie dodatkowych ilości węgla i może być dobrą inwestycją dla JSW i NWR, skoro kurczą się zasoby węgla w Czechach i JSW — mówi Daniel Ozon, wiceprezes JSW.

Resort gospodarki dobrze ocenia ten pomysł.

— Wpisuje się on w strategię górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-15 — mówi Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki.

Niewykluczone, że JSW i NWR zawiążą spółkę.

Miklos Salamon, prezes NWR, podkreśla, że Morcinek to ważny element strategii koncernu, zakładającej ekspansję na polskim rynku. Według informacji „PB”, na celowniku ma kopalnię Silesia. NWR chce wystartować w przetargu, który ma na nią ogłosić Kompania Węglowa. Czesi zerkają też na nieczynną od 2000 r. kopalnię Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Kilka miesięcy temu Zdenek Bakala nie wykluczał, że NWR pojawi się na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy