Czechy symbolicznie przekazały Szwecji przewodnictwo w UE

PAP
21-06-2009, 07:58

Czechy, przewodniczące w pierwszym półroczu pracom Unii Europejskiej, w sobotę symbolicznie przekazały prezydencję Szwecji, która oficjalnie obejmie ją 1 lipca. Głównym rekwizytem ceremonii była beczka piwa.

"Zastanawialiśmy się nad symbolem czeskiej prezydencji, który moglibyśmy przekazać Szwedom, i według mnie słusznie zdecydowaliśmy się na beczkę piwa" - powiedział agencji AFP Stefan Fule, czeski minister ds. europejskich.

Czechy od lat przodują na świecie pod względem konsumpcji piwa. Statystyczny obywatel wypija rocznie ponad 150 litrów tego trunku.

Do symbolicznego przekazania prezydencji doszło na Wełtawie, nieopodal Mostu Karola w Pradze. Fule i jego poprzednik Alexandr Vondra wypłynęli łódką na środek rzeki i tam wręczyli 42-kilogramową beczkę piwa delegacji z szwedzkiej ambasady w Pradze. Jak podkreśla agencja AFP, niebezpiecznie chyboczącym się łódkom z zainteresowaniem przyglądał się tłum Prażan i turystów.

AFP przypomina, że Most Karola doznał poważnych zniszczeń podczas szwedzkiego oblężenia Pragi w trakcie Wojny Trzydziestoletniej (1618-1648 r.)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Czechy symbolicznie przekazały Szwecji przewodnictwo w UE