Czerwone zamknięcie października na Wall Street

opublikowano: 31-10-2019, 21:17

Ostatnia sesja października na amerykańskich giełdach przebiegała pod dyktando sprzedających. Obawy związane z ewentualną niemożnością osiągnięcia porozumienia Stanów Zjednoczonych z Chinami w sporze handlowym tym razem okazały się dla inwestorów ważniejszym czynnikiem niż np. dobre wyniki kwartalne takich gigantów jak Apple czy Facebook.

Słabe nastroje przełożyły się na cały rynek, w efekcie czego wszystkie 11 głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500 kwotowanych było w lekkich lub nieco głębszych czerwonych odcieniach.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Wcześniejszy optymizm inwestorów stopniał po doniesieniach agencji Bloomberg, że chińscy oficjele mają obawy, czy uda się szybko dogadać z waszyngtońską administracją w sprawie długoterminowej umowy taryfowej. Tymczasem prezydent Trump nadal twierdzi, że  umowa tzw. Fazy Pierwszej będzie niedługo ogłoszona. 

Czwartkowe dane makro nie miały wyraźnego przełożenia na decyzje podejmowane przez giełdowych graczy, choć część z nich miała pozytywny wydźwięk. Szczególnie jeśli chodzi o kontynuację wzrostu wydatków przez amerykanów. Wrzesień był siódmym z rzędu miesiącem z dodatnią dynamiką tego wskaźnika, choć wzrost rzędu 0,2 proc. nie sprostał oczekiwaniom rynku. Co ważne wzrosły również dochody Amerykanów (o 0,3 proc.) i stopa oszczędności do 8,3 proc.

Dla handlujących akcjami ważniejsze będą piątkowe publikacja oficjalnych danych rządowych z rynku pracy.

W czwartek drożały akcje Apple. Inwestorzy pozytywnie przyjęli lepsza niż oczekiwali analitycy prognozę sprzedaży producenta iPhone’ów na zbliżający się okres świąteczny. Dodatkowo zakup akcji tej spółki wsparła informacja, że wydatki na buyback sięgnęły w minionym kwartale niemal 79 mld USD i były czterokrotnie wyższe niż kwartał wcześniej.

Gwiazda sesji w gronie największych spółek został w czwartek koncern Kraft Heinz. Akcje producenta żywności pakowanej, w tym kultowego ketchupu drożały momentami o ponad 13 proc. po raporcie kwartalnym, który okazał się lepszy niż spodziewali się analitycy. 

Na finiszu sesji indeks największych blue chipów Dow Jones IA tracił 0,52 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 tracił 0,53 proc. Z kolei indeks rynku technologicznego zniżkował o 0,27 proc. W skali całego miesiąca indeksy mogły jednak pochwalić się dodatnimi zmianami odpowiednio o: 0,5; 2,0 i 3,7 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy