Czesi stawiają na polskie magazyny

opublikowano: 01-07-2019, 22:00

Połowa powierzchni, z których wynajmu żyje czeskie Accolade, jest w Polsce. Inwestora stać na trzy razy więcej

Trzy lata temu Accolade oddało swoje pierwsze ukończone hale najemcom w Polsce i od tego czasu zrealizowało kolejnych dziewięć projektów, których wartość wzrosła do 360 mln EUR (dane za pierwszy kwartał 2019 r.). W porównaniu z 2017 r. jest to ponadpięciokrotny wzrost. Cały portfel kompleksów przemysłowych należących do Accolade w Polsce zwiększył się do 588 tys. m kw., przy rocznym dochodzie z wynajmu w wysokości 22 mln EUR. Obecnie firma zapowiada kontynuację.

STRATEGIA:
STRATEGIA:
Staramy się celować w strategicznie zlokalizowane miasta, które z różnych względów zostały przeoczone przez inwestorów — mówi Michał Białas, dyrektor generalny Accolade na Polskę.— mówi Michał Białas, dyrektor generalny Accolade na Polskę
Fot. ARC

— Finansowo jesteśmy gotowi na zwiększenie naszego portfela dwu-, a być może nawet trzykrotnie, ale to oczywiście zależy od lokalizacji, jakie będziemy w stanie pozyskać. Naszym celem jest kontynuacja rozwoju silnego i zdrowego portfela inwestycji o znaczącej skali w odniesieniu do całego rynku — zapowiada Michał Białas, dyrektor generalny Accolade w Polsce.

W Czechach, Polsce i Niemczech Accolade posiada około 1,1 mln m kw. powierzchni magazynowych o wartości ponad 827 mln EUR. W tym roku „Financial Times” uplasował Accolade na 56. miejscu wśród 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie z bezwzględnym wzrostem przychodów o ponad 1500 proc. i średnim tempem wzrostu ponad 154 proc. w okresie 2014-17.

Nieoczywiste lokalizacje

— Źródłem sukcesów jest na- sza konserwatywna i niespekulacyjna strategia rozwoju projektów, udana ekspansja na polskim rynku i odważne decyzje o stworzeniu światowej klasy hubów przemysłowych w miejscach, gdzie nawet najwięksi gracze nie odważyli się pojawić. Nasza strategia zakłada dalszy rozwój w bardzo zdrowy sposób, a Polska w tym planie rozwoju zajmuje teraz główne miejsce. Jako elastyczny gracz na tym rynku działamy w przemyślany sposób i nie dokonujemy twardych założeń, ale uważnie przyglądamy się całemu sektorowi magazynowemu i na bieżąco pojawiającym się możliwościom — tłumaczy Michał Białas.

Te nieoczywiste lokalizacje o dużym potencjale to m.in. Szczecin, Białystok, Kielce czy Konin. Dobrym przykładem ilustrującym strategię Accolade jest leżący w pobliżu granicy niemieckiej Szczecin. Dawna fabryka Messerschmitt została tu przebudowana na w pełni wyposażone budynki dla lekkiej produkcji, logistyki i handlu elektronicznego.

— Daliśmy jej nowe oblicze i sprawiliśmy, że stała się ona istotnym miejscem na rynku przemysłowym. Bliskość Niemiec, porty łączące kraje skandynawskie, Morze Bałtyckie i połączenie z głównymi szlakami transportowymi wygenerowały popyt u wysoce rentownych najemców — mówi Michał Białas.

Długoterminowo

Najemcami w obiektach Accolade są DHL, Tchibo, Grupa KION, ZF TRW, Oponeo, AutoDoc, DPD, DB Schenker, Pierce, Expondo, Gates, Vive Group, Iveco, Swiss Krono, Dachser i inni (w sumie ponad 70 najemców w ponad 30 lokalizacjach).

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Strategia zakładająca budowanie bez spekulacji i współpraca z najlepszymi firmami-najemcami pozwalają nam podpisywać dłuższe umowy najmu. Grupa naszych najemców jest bardzo stabilna. Średni okres obowią- zywania umowy wynosi ponad 7 lat, a wielu ma umowy podpisane na ponad 10 lat. Z pewnością nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale jest to część naszej świadomej, długoterminowej strategii — mówi Michał Białas.

Z Czech do Polski

Czeski rynek jest zdecydowanie mniejszy i bardziej skomplikowany niż polski. Obecna niska dostępność gruntów i długotrwały proces przygotowania ich pod realizację inwestycji sprawiają, że nie jest już tak atrakcyjny do dalszego rozwijania biznesu magazynowego, jak jeszcze dziesięć lat temu.

— Na początku istnienia Accolade wykorzystaliśmy kryzys na rynku nieruchomości, aby zbudować w Czechach atrakcyjną ofertę. Dokonywanie procesu zagospodarowania terenu, gdy rynek był w dołku, pozwoliło nam zdobyć przewagę — gdy się podniósł, my mieliśmy już tereny w pełni gotowe do realizacji projektów. Jednak w czasach, gdy rynek się zapełniał, musieliśmy szukać nowych możliwości. Taką możliwością była Polska — mówi Michał Białas.

Szef Accolade na Polskę podkreśla też, że dotychczasowe sukcesy są pochodną sposobu inwestowania — spółka sprawuje pełną kontrolę nad całym procesem od zakupu gruntu do dzierżawy i zarządzania aktywami. Specjaliści firmowi są zaangażowani w proces powstawania każdej inwestycji, czuwając nad zapewnieniem wysokiego standardu obiektów. Zgodnie z takim podejściem właściciele Accolade w Pradze stawiają obecnie na stworzenie silnego zespołu w Polsce.

OKIEM EKSPERTA

Oryginalna strategia

RENATA OSIECKA, partner zarządzająca Axi Immo

Accolade, choć nie należy do grupy największych graczy na rynku powierzchni przemysłowych, realizuje w Polsce ciekawą strategię rozwoju. Nie inwestuje jak większość — np. fundusze Logicor/Blackstone, Prologis & JV, azjatycki fundusz Mapletree — na głównych rynkach, ale w lokalizacjach nieoczywistych, popularnych bardziej ze względu na większą dostępność pracowników (Lublin, Białystok, Bydgoszcz) bądź możliwość szybkiej dystrybucji do krajów Europy Zachodniej (Szczecin, Legnica). To, czy firma dołączy do grupy głównych graczy, zależy od wielkości kapitału, jakim dysponuje oraz dostępności projektów magazynowych, a ta jest dość ograniczona i konkurencja jest duża. Chęć rozwoju Accolade w Polsce potwierdza opinię o dobrych podstawach naszego rynku magazynowego. Rozwijający się e-commerce i stabilny popyt ze strony innych branż, rosnące, ale nadal jedne z najniższych stawek czynszów w Europie, wysoka dostępność gruntów — to wszystko sprawia, że sektor magazynowo-logistyczny w oczach inwestorów zagranicznych jest relatywnie bezpieczny, a równocześnie w porównaniu z innymi nieruchomościami komercyjnymi przynoszący najwyższe stopy zwrotu z inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane