Czeski rząd ma koncentrować się na uchodźcach z Ukrainy, polityce zagranicznej i energetyce

  • PAP
opublikowano: 09-04-2022, 19:29

Premier Czech Petr Fiala, który w sobotę został ponownie wybrany na przewodniczącego Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), uważa, że głównymi zadaniami jego rządu w czasie najbliższych dwóch lat będzie kwestia uchodźców wojennych z Ukrainy, polityka zagraniczna oraz zmiany w energetyce.

Kierujący od 2014 roku najsilniejszą partią czeskiej prawicy Fiala powiedział również, że zadaniem jego gabinetu jest utrzymanie pokoju społecznego i wygranie z ekstremistami i populistami.

Podczas wystąpienia na kongresie partii premier wymieniał sukcesy rządu, które jego zdaniem były widoczne zaraz po jego ukonstytuowaniu się i który musiał zareagować na atak Rosji na Ukrainę. Rosyjską inwazję Fiala określił jako barbarzyński akt słabnącej dyktatury na wschodnim krańcu Europy.

Premier stwierdził, że konieczna jest całkowita reforma sektora energetycznego w Czechach. Jego zdaniem rząd musi doprowadzić do pełnego uniezależnienia kraju od rosyjskich surowców w czasie najbliższych pięciu lat. Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni kierowany przez niego gabinet przygotuje niezbędną strategię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane