Decyduje skłonność do ryzyka

Marta Walczak
02-02-2010, 00:00

Mocne nerwy i cierpliwość, to cechy, które powinny dominować u osób inwestyjących w fundusze.

W co i na ile warto inwestować?

Mocne nerwy i cierpliwość, to cechy, które powinny dominować u osób inwestyjących w fundusze.

Odpowiedź na pytanie, na jaki czas warto zainwestować pieniądze, wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo prosta. Z opinii ekspertów wynika, że na krótki termin należy wybierać fundusze bezpieczne, w których portfelach znajdą się depozyty, bony skarbowe czy obligacje. Natomiast na dłuższy okres powinno się jak największą część inwestować w akcje, które przynoszą większe zwroty.

Na krótko

W przypadku inwestycji krótkoterminowych (na przykład na rok) eksperci na ogół doradzają ostrożność.

— Inwestując na krótki okres, na pewno należy unikać lokowania pieniędzy w akcje. Ostrożnie też trzeba podchodzić do obligacji. Inwestując na rok, warto wybrać fundusze rynku pieniężnego, których portfele są oparte w większości o depozyty i bony skarbowe. To gwarantuje duże bezpieczeństwo — uważa Jarosław Mizak, ekspert z Noble Funds.

Jeżeli jednak inwestor godzi się na większe ryzyko, może wybrać agresywniejszą strategię.

— Planowanie inwestycji na rok nie oznacza, że nie można inwestować w bardziej ryzykowne fundusze. Jeśli klient akceptuje ryzyko utraty sporej części kapitału, ponieważ jego celem jest znaczące pomnożenie pieniędzy, a sama inwestycja stanowi tylko 5 proc. oszczędności, to może wybrać fundusz akcji lub inny objęty sporym ryzykiem. W tym przypadku można uzyskać ponadprzeciętną stopę zwrotu — zaleca Paweł Hotowy z departamentu bankowości detalicznej Nordea Bank Polska.

Na dłużej

Innym typem funduszu zalecanym na niedługi okres inwestycji jest fundusz obligacyjny.

— Tym, którzy chcą inwestować swoje środki bardzo bezpiecznie na dwa lub trzy lata, proponuję fundusze obligacji. Ich portfel składa się z obligacji Skarbu Państwa. Inwestycja w te instrumenty gwarantuje dość duże bezpieczeństwo, małe ryzyko przykrych niespodzianek — ocenia Jarosław Mizak.

Eksperci twierdzą, że lokując większość wolnych pieniędzy z myślą o zarobku w niedalekiej przyszłości, należy wybierać fundusze obciążone mniejszym ryzykiem. Inwestując zaś na dłuższy okres, warto się skupić przede wszystkim na stabilności.

— Jest dużo przesłanek, którymi powinno się kierować przy wyborze funduszy. Wszystkie powinny mieć wpływ na ostateczną decyzję. Warto też skorzystać z pomocy doradców, którzy podpowiadają indywidualny profil inwestowania, by był bezpieczny i dobrany odpowiednio do potrzeb — mówi Paweł Hotowy.

W związku z kryzysem w ostatnim czasie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych obserwowały większe zainteresowanie funduszami o mniejszym ryzyku.

— W ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim fundusze obligacji i fundusze z ochroną kapitału. Uważam, że udział produktów akcyjnych będzie stopniowo wzrastał. Jako TFI nie nastawiamy się na konkretne produkty. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i celów inwestycyjnych klienta — informuje Marcin Iwuć, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Decyduje skłonność do ryzyka