Depozyty Rosjan w zagranicznych bankach wzrosły 2,5-krotnie

opublikowano: 01-02-2023, 18:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank centralny poinformował, że w okresie styczeń-listopad ubiegłego roku depozyty Rosjan w bankach zagranicznych wzrosły prawie 2,5-krotnie do prawie 5 bln rubli, czyli 82 mld USD, donosi Reuters.

Bank Rosji podkreślił, że nie musi oznaczać to odpływu depozytów walutowych z rosyjskich banków do zagranicznych, bo może wynikać np. z wymiany zagranicznych walut na ruble lub wykorzystania środków do zakupu nieruchomości.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina jednak, że depozyty trzymane przez Rosjan poza krajem znacząco zaczęły rosnąć po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego ubiegłego roku. Dane banku centralnego wskazują, że najwyższy odpływ do banków zagranicznych, sięgający ponad 9 mld USD, nastąpił we wrześniu ubiegłego roku, kiedy Kreml ogłosił mobilizację, co skłoniło setki tysięcy Rosjan do ucieczki z kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane