DI BRE: Czerwiec na rynku akcji

DI BRE
07-07-2008, 19:20

Skala spadków i wyprzedanie rynku w  krótkiej perspektywie (lipiec) powinny przynieść spekulacyjne odreagowanie. W  średnim okresie problemy pozostają. W kolejnych miesiącach inwestorzy będą dostawali słabsze dane makro i wyniki spółek - napisali analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w opracowaniu podsumowującym czerwiec.

"Drożejąca ropa, pomimo kolejnych zapowiedzi „bezradnego” OPEC o zwiększeniu wydobycia, to narastające obawy o inflacje i spowolnienie wzrostu gospodarczego w ujęciu globalnym" - uważają specjaliści, którzy w dalszym ciągu swojego raportu omawiają poszczególne sektory gospodarki:

Banki
Wstępna prognoza 2Q08 zakłada, że łączny zysk netto pokrywanych banków po 1H’08 poprawi się o 10% R/R (4% bez zdarzeń jednorazowych). Spadek przychodów z ekspozycji na rynki kapitałowe oraz wzrost kosztów będzie bardziej dotkliwy niż w 1Q08. Wyceny rynkowe zdyskontowały już słabe wyniki 2Q08. Zagrożeniem dla wyników banków w całym 2008 roku jest spowolnienie  dynamiki wolumenów silniejsze niż nasze oczekiwania (+ 21% R/R dla kredytów, +15% R/R dla depozytów). Mogłoby to zapowiadać pogorszenie się koniunktury w bankowości.

Rafineryjno-gazowy
Makro rafineryjne (marże, kurs USD/PLN) zamiast oczekiwanej poprawy ulega w ostatnich tygodniach wyraźnemu pogorszeniu, co nie powinno skłaniać inwestorów do zakupów Orlenu. W przypadku Lotosu oczekujemy wyraźnego odbicia w związku z zatwierdzeniem finansowania 10+. Akcje PGNiG również są ciekawą inwestycją, tym bardziej że umacniająca się złotówka może zmniejszać straty na imporcie w 2H 08.

Telekomunikacja
Przejęcie przez Netię Tele2 Polska oznacza, że z jednej strony spółka za dosyć atrakcyjną cenę zwiększa bazę abonencką – wykorzystując efekty synergii z drugiej „pozbywa się” największego spośród operatorów alternatywnych lokalnego konkurenta. Podwyższamy rekomendację do kupuj. Sektor jako defensywny powinien zachowywać się lepiej niż indeks szeroki.

Media
Rynek zaczął dyskontować scenariusz spowolnienia gospodarczego co z kolei negatywnie przełożyłoby się na media i rynek reklamowy. Naszym zdaniem II i III kwartał powinny być jeszcze pod tym względem bardzo dobre, natomiast ewentualne zagrożenie może rozpocząć się od IV kwartału. Na dzisiejszy dzień spółki Medowie wydają się nam wyraźnie niedoszacowane i nawet negatywny dla rynku reklamowego scenariusz nie uzasadnia obecnej skali przeceny.

Budownictwo
Produkcja budowlana ciągle jest najszybciej rosnącą gałęzią gospodarki. W przypadku ewentualnego pogorszenia koniunktury gospodarczej, budownictwo infrastrukturalne, ochrony środowiska, a także chemiczne i energetyczne bez wątpienia nie odczuje pogorszenia wyników finansowych. Ze względu na sytuację rynkową, zagrożenia istnieją w segmencie budownictwa mieszkaniowego, biurowego i handlowego.

Handel
Mimo słabości całego rynku notowania spółek handlowych zachowywały się stabilnie i nie oczekujemy, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić. Przy obecnych poziomach cenowych szczególnie atrakcyjnie wyceniana jest w naszej opinii Emperia.

Rekomendacje
W raporcie miesięcznym podwyższamy rekomendację dla spółek: ING BSK (Kupuj), Millennium (Kupuj), Netia (Kupuj), PKO BP (Kupuj), Noble Bank (Kupuj). Zawieszamy rekomendację dla spółek Deweloperskich i Sektora IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI BRE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: Czerwiec na rynku akcji