Czytasz dzięki

Do 25 września Polski Pawilon na Expo odwiedzi 1,3 mln osób

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 15:25

25 września zakończy się w Aichi w Japonii Światowa Wystawa Expo 2005; do tego czasu Pawilon Polski odwiedzi 1,3 mln osób - szacuje komisarz generalny Sekcji Polskiej na Expo 2005 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

25 września zakończy się w Aichi w Japonii Światowa Wystawa Expo 2005; do tego czasu Pawilon Polski odwiedzi 1,3 mln osób - szacuje komisarz generalny Sekcji Polskiej na Expo 2005 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

    "Dotychczas Pawilon Polski odwiedziło 1,13 mln osób. Do 25 września liczba odwiedzających wzrośnie do 1,3 mln osób" - powiedział Kłoczko na poniedziałkowej konferencji prasowej. Dodał, że 95 proc. odwiedzających to Japończycy.

    Jak poinformował, dotychczas całą wystawę Expo odwiedziło 17,7 mln osób. Organizatorzy zakładają, że do końca wystawy liczba ta wzrośnie do 20 mln osób. Pierwotnie zakładano, że na wystawie będzie 15 mln gości.

    Według niego, organizacja Pawilonu Polskiego kosztowała 35 mln zł netto (bez podatku VAT); z tego 30 mln zł to środki polskiego rządu, reszta pochodzi od sponsorów.

    Kłoczko przypomniał, że celem polskiej ekspozycji było przyciągnięcie do Polski więcej japońskich inwestycji orazwiększej liczby japońskich turystów.  Aby te cele zrealizować, od początku tegorocznego Expo, czyli od 25 marca, zorganizowano w Polskim Pawilonie 200 imprez gospodarczych, naukowych i kulturalnych. 13 i 14 września odbędzie się w Japonii forum inwestycyjne. Do potencjalnych inwestorów adresowany jest również program gospodarczy, realizowany wspólnie z Ministerstwem Gospodarki i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

    "Procesy decyzyjne odnośnie inwestycji przebiegają powoli. Jednak klimat rozmów jest bardzo pomyślny. Liczymy, że zaangażowanie japońskich elit zaowocuje dalszymi inwestycjami japońskimi w Polsce" - powiedział Kłoczko.

    Japończycy są zainteresowani zwiększeniem zakupu polskiej biżuterii i szkła.

    Jeśli chodzi o japońskich turystów, Kłoczko poinformował, że w I półroczu przyjechało ich do Polski 17 tys., co stanowi wzrost o 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2004 r. Strona polska liczy na dalszy wzrost liczby odwiedzających.

    Polska ekspozycja podzielona jest na dwie główne części nazwane: "Chopin" i "Wieliczka", którym towarzyszą prezentacje multimedialne. Obsługę Pawilonu stanowi młodzież z Polski i częściowo z Japonii ze znajomością przynajmniej trzech języków: polskiego, angielskiego i japońskiego. Ponadto do dyspozycji zwiedzających został oddany punkt informacyjny. W Pawilonie Polskim znajduje się również sklep z upominkami oraz serwująca tradycyjne polskie potrawy restauracja.

    Wystawa światowa Expo 2005 rozpoczęła się 25 marca i potrwa do 25 września. Bierze w niej udział ok. 120 państw i odbywa się w najbardziej uprzemysłowionym regionie Japonii, w Prefekturze Aichi w mieście Nagoja.

    Organizatorem udziału Polski na Expo 2005 na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy jest Krajowa Izba Gospodarcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane