Doba więcej na sprawozdanie

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, a których dniem bilansowym jest 31 grudnia, mają w tym roku dobę więcej na złożenie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, a których dniem bilansowym jest 31 grudnia, mają w tym roku dobę więcej na złożenie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Termin przypada na 15 lipca, ale ponieważ jest to niedziela, mogą wywiązać się z tego obowiązku następnego dnia.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdanie finansowe powinno być przygotowane w ciągu trzech miesięcy od daty zamknięcia roku obrotowego, zatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego, a złożone do rejestru sądowego w ciągu 15 dni od jego zatwierdzenia. Za wywiązanie się z tego obowiązku odpowiada kierownik jednostki, czyli zarząd, wspólnicy zajmujący się sprawami spółki lub komplementariusze.

Łukasz Trochimiuk, adwokat w Crido Taxand, przypomina, że ustawa przewiduje sankcje za niezłożenie sprawozdania. Jest to grzywna do 1,8 mln tys. zł albo kara ograniczenia wolności do dwóch lat. W ostatnich trzech latach 20 urzędów skarbowych, obsługujących tzw. dużych podatników, wszczęło prawie 4,3 tys. postępowań karnych w tego typu sprawach.

16.07 To ostatni w tym roku dzień na złożenie sprawozdań finansowych przez podmioty wpisane do KRS i prowadzące pełną księgowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

KRS