Dobiega końca remont dłuższej drogi startowej na Lotnisku Chopina

PAP
opublikowano: 21-07-2013, 13:42

Pod koniec wakacji ma się zakończyć remont generalny głównej drogi startowej na Lotnisku Chopina - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski. Samoloty startują i lądują na krótszej drodze, położonej na osi Ursynów-Ursus.

Lotnisko ma dwie drogi startowe - dłuższa ma blisko 3,7 km, a krótsza - 2,8 km. Ta druga przeszła remont na przełomie lat 2010/11.

Prace remontowe dłuższej drogi startowej rozpoczęły się 22 kwietnia br. Zgodnie z kontraktem wykonawca ma czas na zakończenie robót do 2 września. "Zaawansowanie prac wyprzedza jednak założony harmonogram i wiele wskazuje na to, że remont uda się zakończyć wcześniej" - powiedział PAP Przybylski.

Przypomniał, że prace remontowe obejmują m.in. wymianę nawierzchni progów drogi startowej z betonowej na asfaltobetonową. Wymiana wynika z faktu, że beton jest m.in. trudniejszy w utrzymaniu i bardziej podatny na zmiany temperatur.

"Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, w szczególności intensywnych opadów deszczu na przełomie maja i czerwca, prace posuwają się bardzo szybko i przekroczyły już półmetek. Na wszystkich remontowanych odcinkach drogi startowej oraz dróg kołowania ułożone zostały już ścieralne warstwy asfaltu. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe przy nawierzchni, instalowane jest również oświetlenie nawigacyjne" - powiedział.

Dodał, że równolegle z remontem drogi startowej trwa także budowa nowej tzw. drogi szybkiego zjazdu oraz drogi kołowania i nowej płyty postojowej.

Przypomniał, że ostatni poważny remont tej drogi startowej przeprowadzany był prawie 30 lat temu. Dotychczasowe utrzymanie było możliwe dzięki realizowanym przez służby lotniska naprawom cząstkowym, realizowanym co roku we wrześniu, które jednak nie mogą w dłuższej perspektywie zastąpić remontu generalnego.

Jak powiedział Przybylski, z powodu prac wszystkie starty i lądowania odbywają się na krótszej drodze startowej. Oznacza to, że ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegają nad Ursynowem oraz Ursusem.

"Mamy świadomość, że mieszkańcy tych dzielnic nie są przyzwyczajeni do takiego ruchu nad głowami. Zapewniam, że wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz liniami lotniczymi pracujemy nad tym, żeby uciążliwość powodowana przez samoloty była jak najmniejsza. Niestety hałasu całkowicie wyeliminować się nie da. Ubolewamy nad tym i prosimy wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość" - podkreślił.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln osób. Ponad 5 mln pasażerów odprawiono na lotnisku od początku br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Dobiega końca remont dłuższej drogi startowej na Lotnisku Chopina